Co to jsou stabilizátory komínového tahu?

V posledních několika letech dochází ke značnému nárůstu cen energie. Proto se vrací některé technologie, které běžně používali naši předkové. Tak je tomu i u stabilizátorů komínového tahu. Tato zařízení jsou známá už přes sto let. Jejich efektivnost však byla malá a jelikož cena paliv byla velmi nízká, tak od poloviny dvacátého století začala tato zařízení postupně mizet. Dnes však cena energií prudce roste a tak i minimální úspora je velmi vítaná.

Stabilizátorem komínového tahu se rozumí zařízení, která na principu aerodynamiky a termodynamiky a vlivem atmosférických podmínek zvyšují účinnost topné soustavy. Stabilizátor komínového tahu je velmi jednoduché zařízení, které neobsahuje žádné pohyblivé části. Je tak zaručena jeho naprostá bezporuchovost.

Další výhodou je prodloužení životnosti komínu. Zlepšuje se účinnost kotle, kde dochází ke zvyšování spalovací teploty, tím dojde ke zkvalitnění procesu hoření. Z komínu následně odchází méně škodlivé spaliny. Velkou výhodou však je úspora paliva. Pokud topíte zemním plynem, pomocí stabilizátorů komínového tahu můžete ušetřit 15-20 %. Při topení uhlím, koksem, či dřevem mohou být úspory až 40 %.

Samozřejmě, že moderní doba se pokusila tato zařízení zmodernizovat. Bylo vymyšleno několik modelů, které byly elektronicky řízeny. Své místo na trhu si však nezískaly. Elektronické součástky byly v prostředí velmi agresivních spalin velmi poruchové. Podoba zařízení se tak více než sto let nezměnila. Cena se pohybuje kolem 10 000 korun. Instalaci vždy svěřte odborníkům.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>