Automatický kotel

Jedním ze způsobů, jak ušetřit na energiích za vytápění, může být pořízení nového kotle. Pokud o tomto rozhodnutí právě uvažujete, pak zkuste automatický kotel. Pokud nevíte, o co jde, pak zcela jistě pokračujte ve čtení.

Plynový kotel má jednu velkou výhodu a tou je značné pohodlí při vytápění. Nemusíte vstávat a přikládat do kotle. Jeho nevýhodou však je poměrně vysoká cena plynu. Tedy alespoň ve srovnání s cenou tuhých paliv. Proto nakonec řada lidí upřednostní právě tuhá paliva. Ovšem automatické kotle přinášejí pohodlí i při vytápění jakýmkoli druhem tuhého paliva.

Nižší náklady

Výhoda automatických kotlů je právě v tom, že jejich obsluha zabere jen minimum času. Součástí kotle je totiž i zásobník paliva a automatický přikladač, který dle požadovaného programu do kotle přikládá. Nejčastěji je kotel nastaven tak, aby teplota neklesla pod určitou hranici. Automatický kotel tak nabízí stejné pohodlí obsluhy jako plynový kotel, ale náklady na vytápění jsou mnohonásobně nižší.

Ekologicky přívětivé

Automatických kotlů je však několik druhů, které se od sebe liší druhem možného paliva. Nejúčinnější a také k životnímu prostředí nejšetrnější jsou kotle určené pro spalování pelet a obilí.

Při spalování uhlí zase automatické kotle dokazují, že jsou víc, než jen pohodlné. Zvyšují totiž efektivitu celého procesu. Účinnost automatických kotlů je v případě spalování uhlí více než 85 %. Navíc tyto kotle i výrazně snižují emise.

Samozřejmostí jsou i kotle, které dokáží spalovat více druhů paliva. Jsou ovšem o poznání dražší. Pokud opravdu přemýšlíte o pořízení automatického kotle, tak vždy pečlivě vybírejte jeho prodejce. Ten by vás měl zaškolit, kotel namontovat a provést všechny potřebné zkoušky.

J. H.

foto: defro.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>