Jak poznat kvalitní dřevěné brikety?

Dřevěné brikety jsou velmi oblíbeným palivem pro všechny, kdo nechtějí mít starosti se dřevem. Dřevo je třeba nasbírat, zpracovat a nechat vyschnout, to vše je běh na dlouhou trať. Brikety jsou oproti tomu již naporcované, dokonale suché a navíc mají vysokou výhřevnost. 

Ale pozor není briketa jako briketa. Lišit se od sebe mohou nejen tvarem a cenou, ale zejména kvalitou.

Jak poznat kvalitní dřevěné brikety?

Ideální je, když můžete před nákupem celého množství na zimu vyzkoušet vzorek. Zjistíte tak, se kterými briketami se vám bude lépe manipulovat a budete moct porovnat i délku hoření.

Na výběr je celá řada různých tvarů od malých hranatých briket až po téměř půl metru dlouhé válce. Lišit se od sebe mohou také dřevní hmotou, tedy tím, z čeho jsou vyrobeny. Hodit se vám může fakt, že brikety obsahující vysoký podíl kůry stromů jsou vhodnější na noční vytápění. Déle hoří a není tak nutné část přikládat.

Pro všechny tipy briket platí, že kvalitní brikety by měly obsahovat jen čisté, kvalitně slisované dřevní piliny. Brikety nesmí obsahovat žádné rostlinné příměsi, kameny apod. Navést vás může také váš čich. Brikety by měla vonět dřevem a pryskyřicí. Zejména pak zmiňované kůrové brikety. 

Brikety také musí být naprosto suché. Pokud mezi nimi narazíte na navlhlé a nabobtnalé kousky, sáhněte po jiných nebo je reklamujte. Navlhlé brikety totiž ztěžují podpalování.

Proč používat kvalitní pelety:
  • Lepší manipulace
  • Nezanášejí kotel
  • Delší výhřevnost
  • Lze použít na zahradě jako kvalitní hnojivo.
Pozor na cenu
Kromě kvality hraje při výběru pelet zásadní roli cena. Při porovnávání cen si dejte pozor zejména na výslednou cenu. Někteří dopravci účtují dopravu, jiní ne, ti si zase mohou účtovat poplatky za vykládku. Nezapomeňte se zeptat také na to, zda je do konečné ceny započítaná také cena za palety. Brikety by totiž měly být skladovány právě na nich. Navíc pokud cena není včetně palet, znamená to, že si je budete muset přeskládat, což se může podepsat na vašem zdraví. Na škodu určitě není spočítat si počet přivezených balíků.

S. Š.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>