Jak si vyčistit komín?

Začali jste topit a zjistili, že vám komín špatně táhne? Nemusíte hned volat kominíka. Čistit komín můžete i sami. Není to nijak náročné, i když samozřejmě kominíka nikdy nenahradíte.

Pravda, nyní už je trochu pozdě. Topná sezóna začala. Ovšem v těchto teplých dnech je příležitost k údržbě vašeho komína. Zanesený komín totiž nejen zvyšuje spotřebu jakéhokoli paliva, ale představuje i značné nebezpečí pro váš dům a hlavně pro vaše životy. Hrozí buď vznícení sazí usazených v komíně, případně vracení spalin zpět do místnosti. Každá z těchto variant je extrémně nebezpečná.

Pro vyčištění komína přitom nemusíte ihned volat kominíka. To ovšem neznamená, že se bez kominíka obejdete. Jeho návštěvě minimálně jednou za rok se stejně nevyhnete. Podle zákona totiž musí provézt revizní zkoušku. Laik bez potřebného vybavení totiž nedokáže odhalit všechny problémy a skryté vady, které se mohou v komínovém systému vyskytnout. Ovšem prozatímní vyčištění si můžete provést na vlastní pěst.

Začít musíte u samotných kamen, krbu či kotle. Vyberte saze a neohořelé části paliva a pořádně pročistěte všechny provozní části kotle či kamen. Pomocí revizních dvířek nahlédněte do nitra komína a odstraňte případné nečistoty. Provádějte však tuto činnost s náležitou péčí a opatrností. Nesmíte totiž poškodit vyvložkování komína. Jinak vám hrozí velké nebezpečí požáru. Oprava poškozené komínové vložky také není nic jednoduchého a levného. Komín můžete i vysát některým z průmyslových vysavačů, které jsou přímo navržené na vysávání sazí. To by mělo prozatímně stačit, aby se zvýšil tah vašeho komína. Ovšem návštěvu kominíka neodkládejte. Jde přece o vaše peníze, ale zejména o vaše zdraví a životy.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>