Jak správně regulovat teplotu

Topná sezóna ještě zdaleka nekončí. Přáli byste si snížit náklady na vytápění? Máme pro vás několik tipů, jak správně regulovat topení. Správnou regulací topení můžete během sezóny ušetřit na nákladech za energii nemalou částku. Základem je místnosti zbytečně nepřetápět a správně větrat.

Pokud to vaše topení umožňuje, je potřeba se naučit regulovat teplotu.

Běžnou součástí radiátorů dnes bývá termostatická hlavice. Setkat se s ní můžeme především tam, kde je dálkové vytápění. Termostatická hlavice na základě teploty v místnosti otevírá a zavírá přívod teplé vody do radiátoru.

Dálkové topení funguje obvykle tak, že v noci v otopném systému proudí chladnější voda a radiátory tolik netopí. Na termostatu tedy stačí nastavit takovou teplotu, která vám dlouhodobě vyhovuje. Když budete dlouho větrat, radiátory vypněte a nastavte nejnižší možnou hodnotu. Hlavice by jinak reagovala a chlad a topili byste tzv. pánubohu do oken.

Pokud se v bytě či domě nachází prostorový termostat i termostatická hlavice, pracujte s nimi. Díky tomu můžete regulovat teploty v jednotlivých pokojích, jen pozor, v místnosti, kde se nachází termostat, musíte nechat hlavici nastavenou na nejvyšší možný stupeň.

Optimální teplota v bytě je 20 –21 stupně Celsia. Vyšší teplota je sice příjemná a pro obyvatele pohodlná, z dlouhodobějšího hlediska může vést ke zdravotním problémům obyvatel. Pokud nejste doma, nebojte se snížit teplotu až na16 stupňů Celsia.

Dokonalou regulaci topení vám zajistí termostat. Řídící jednotka zařízení nabízí možnost plánování teploty v místnosti za základě času. (Topení se sepne teprve chvíli před vaším příchodem domů ze zaměstnání.) Samozřejmostí je i nastavení denního a nočního režimu. Kvalitní regulací můžete hodně ušetřit, někteří výrobci termostatů udávají až 20% úsporu.

S. Š.
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>