Jak topit ekonomicky?

Topná sezóna je tady. Chcete tuto topnou sezónu topit ekonomicky a ekologicky? Je to snazší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Co je pro ekonomické topení třeba udělat?

Dobré je zvážit pořízení nového kotle. Kotlem starším 10-15 let totiž příliš úsporně topit nejde. Čím dříve budete kotel modernizovat, tím lépe a levněji.

Hned zkraje topné sezóny začněte tím, že zkontrolujete otopnou soustavu. Pouhých několik milimetrů usazenin nebo jen špatně nastavený hořák může spotřebovat i o 5% více energie.

Pokud se topná tělesa zahřívají nerovnoměrně nebo v nich slyšíte téct vodu, odvzdušněte je. K tomu stačí jednoduše otevřít klíčem odvzdušňovací šroub a nechat vzduch tak dlouho unikat, dokud nevyteče topná voda. Poté šroub vraťte do původní polohy a je hotovo.

Přesvědčte se, že na oknech a dveřích nejsou žádné netěsnosti. Případně všechno utěsněte. Těsné spáry jsou totiž nezbytné pro úsporný topný provoz.

Naučte se správně větrat. Nevětrejte dlouho, ale raději jen dvakrát za den krátce, ale o to důkladněji (Postačí 5-10 minut.) Během větrání uzavřete termostatické ventily. Díky tomu bude unikat pouze spotřebovaný vzduch, ale teplo nikoli.

Jakmile se venku setmí, zatáhněte žaluzie nebo závěsy. To má pro byt stejný význam jako přikrývka pro vás, když si lehnete. Úspora energie díky tomu může být i 4%.

Také pamatujte na to, že topení nesmí zakrývat žádné oblečení, závěsy či nábytek. Topení není sušička. Sušení prádla na topení vás může stát až 20% energie a to už je znát.

S. Š.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Jak topit ekonomicky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>