Jak udržovat topnou soustavu po zimě?

K poslednímu květnu končí topná sezóna. Co to znamená pro naše topení? Možná byste řekli, že stačí radiátory vypnout a je hotovo. Omyl! O topnou soustavu bychom ale měli starat i mimo sezónu. Důvod je prostý, předejdeme tak nepříjemnostem v podobě málo hřejícího či zcela netopícího topení. Navíc může servisní prohlídka  ušetřit nemalé peníze a to jak na palivu, tak na provozu samotném. 

 

Jak se tedy o topnou soustavu správně postarat?

Zkontrolujte radiátory

Obejděte všechny radiátory a zkontrolujte, zda z ventilů nekape voda. Tímto můžete ušetřit i několik desítek korun za vodu. V případě, že radiátory kapou, je namístě zavolat odborníka. Pokud je vše v pořádku, dopusťte do systému vodu – ideálně 20% nad předepsaný tlak a radiátory odvzdušněte.

Zavolejte kominíka

Komín potřebuje pravidelnou údržbu a kontrolu.  Čistý komín bez sazí bude mít lepší taj a navíc snižuje riziko požárů. Návštěva kominíka vyjde na několik stovek, ale může zachránit život. Čištění komínů je v ČR dokonce povinné a jaro je doba, kdy jsou kominíci časově dostupní, proto s jejich pozváním nečekejte.

Plynový kotel svěřte odborníkovi

Stejně jako komín, potřebuje servis i plynový kotel. Plynový kotel svěřte v každém případě certifikovanému technikovi. Ten by měl kotel zkontrolovat, vyčistit ho od prachu, seřídit trysky, zkontrolovat výměník a vyzkoušet těsnost všech plynových dílů.

Co když topíte tuhými palivy?

Pokud topíte tuhým palivem, postarejte se o nečistoty, které se rády usazují na teplosměnných částech. Zároveň zkontrolujte i rošty, všechny klapky a těsnící šňůry na dvířkách. Mezi každoroční servis by měla patřit také kontrola tlaku v expanzní nádobě. 

Připravte se na zimu už na jaře a buďte připraveni, až se zima opět zeptá.

Martina M.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>