Kdy končí a začíná topná sezóna

Optimální teplotaMožná vás při pohledu z okna napadne, proč stále hřejí radiátory ve vašem bytě. Venku je téměř dvacet stupňů a lidé chodí v krátkém rukávu, ale vy cítíte, jak z radiátoru sálá teplo. Na podzim naopak zase stojíte nad radiátorem zabaleni do svetru a zkoušíte jeho teplotu. Pořád nic, i když venku už zima leze za nehty. Pokud bydlíte v domě, který je napojen na centrální vytápění, pak má začátek i konec topné sezony určitá pravidla. Pojďme se na ně v dnešním článku podívat.

Tato pravidla určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která určuje závazná pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Dále vyhláška uvádí měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, ale také požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji určenými k regulaci dodávky tepelné energie.

Vyhláška uvádí dvě data, která jsou pro vytápění důležitá. Jsou to 1. září a 31. května. První datum uvádí začátek topné sezony, druhé pak jeho konec. Neznamená to však, že ihned 1. září se začne s vytápěním. Vyhláška totiž dále uvádí, že dodávka tepelné energie začne v topné sezoně v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Ovšem pozor, musí k tomu dojít dva následující dny po sobě, a pokud předpověď počasí nepředpokládá v následujících dnech zvýšení teploty nad +13 °C.

Pro ukončení dodávky tepelné energie během topné sezony platí obdobné. Pokud teplota ve dvou po sobě následujících dne stoupne nad +13 °C a dle předpovědi počasí již nebude pod tuto hranici v dalších dnech klesat, ukončí se dodávka tepla.

Pokud s dodávkou nejste spokojeni a myslíte si, že je porušena výše zmíněná vyhláška, kontaktujte svého dodavatele tepelné energie.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u “Kdy končí a začíná topná sezóna

 1. 13 stupňů? Kdo to vymyslel??? Zbláznil se??? To jsme někde na Sibiři nebo co? My máme v bytě teď 20 stupňů a je tu zima jak v Ruském filmu.

 2. Vážení,
  proč se nám spotřebitelům tepla určuje kdy mohu topit. Každý člověk snáší jiné teplo, takže při venkovní teplotě nad 13° stupňů je potřeba aspoň na večír zavlažit, neboť v bytě je teplota kolem 18 až 19°stupních ale bytová vlhkost je až mezi 70 až 80% procentech. Ten kdo toto určuje určitě není závislí na topné sezoně. Jedná se s námi spotřebiteli jako nemyslícími blbci, kteří poslouchají jak za komunismu, co kdo nařídí. Věřte píši ze zkušenosti, někteří nájemníci ze strachu radši trpí zimou, než aby se vyjádřily k tomu problému. Žila jsem dlouhou dobu na západě a když bylo potřeba mohla jsem si zatopit i třeba v červenci, rovněž se jednalo o dálkové vytápění. Snad někdo odpoví na můj komentář.
  Jinak přeji hezký den zdraví zákazník teplárny

  • Mám dotaz,kdy už se konečně začne topit???? Kdo má rád zimu,tak si topení může vypnout,ale proč musí mrznout všichni? Ten kdo to určuje má doma topení už dávno puštěné.Jsou tu malé děti a nemocní,ale zřejmě je to každému fuk.

 3. Tak už jsem dostala odpověď z úřadu,možná v pátek…..ale,neví určitě protože předpověď na víkend je 20 stupňů,asi tu máme zmrznout.

 4. Tak to tu asi opravdu zmrzneme! My máme v bytě 18°C, což se mi nezdá jako vhodná teplota pro desetiměsíční dítě, které chce trávit většinu času na podlaze.

 5. Doma mame 24. Kdyz je slunečno tak 26. Nejsem na nikom závislý a tak si zatopim sam. Odhaduji za měsíc :-) by me zajimalo v jakych zemljankach kdo bydlí ze mu je zima nebo ma doma 18 stupňů. Oblečte si ponožky a svetry. Děti se alespoň otouží :-)

  • Doma mi je to jedno, tam máme vlastní kotel a přitopíme si jak potřeba, ale v práci je to vzhledem k vysokým stropům ve staré části budovy kruté a ještě asi bude, protože v patře je to vyhřáté z léta a díky teplému září a já jsem dole sama takže letos asi opravdu umrznu.

 6. No, tak tohle je docela nemilé překvapení hlavně kvůli vytápění v práci. V létě je chládek příjemný a lepší než klimatizace, a pokud je teplé září dá se to zvládnout i dál, ale teď v říjnu se prudce ochladilo a já mám na pracovišti jako v ledničce a vzhledem k tomu, že jsem zde sama, mám strach, aby mi tu letos vůbec začali topit a nepustili topení jen v patře.

 7. Dobrý den, prosím poradite mi někdo? Bydlím na ubytovně a ještě před týdnem majitel netopil.když jsem tam došla tak mi řekl že ještě netopi a tvářil se hrozně uraženě. Bohužel dneska je venku 13 stupňů a mě už sem zase nalezla zima. A v noci zase bude určitě tak pět stupňů možná míň…teď je topení zase studený. Hlavně že on má v restauraci teplicko.prosím poraďte děkuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>