Kdy končí a začíná topná sezóna

Optimální teplotaMožná vás při pohledu z okna napadne, proč stále hřejí radiátory ve vašem bytě. Venku je téměř dvacet stupňů a lidé chodí v krátkém rukávu, ale vy cítíte, jak z radiátoru sálá teplo. Na podzim naopak zase stojíte nad radiátorem zabaleni do svetru a zkoušíte jeho teplotu. Pořád nic, i když venku už zima leze za nehty. Pokud bydlíte v domě, který je napojen na centrální vytápění, pak má začátek i konec topné sezony určitá pravidla. Pojďme se na ně v dnešním článku podívat.

Tato pravidla určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která určuje závazná pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Dále vyhláška uvádí měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, ale také požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji určenými k regulaci dodávky tepelné energie.

Vyhláška uvádí dvě data, která jsou pro vytápění důležitá. Jsou to 1. září a 31. května. První datum uvádí začátek topné sezony, druhé pak jeho konec. Neznamená to však, že ihned 1. září se začne s vytápěním. Vyhláška totiž dále uvádí, že dodávka tepelné energie začne v topné sezoně v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Ovšem pozor, musí k tomu dojít dva následující dny po sobě, a pokud předpověď počasí nepředpokládá v následujících dnech zvýšení teploty nad +13 °C.

Pro ukončení dodávky tepelné energie během topné sezony platí obdobné. Pokud teplota ve dvou po sobě následujících dne stoupne nad +13 °C a dle předpovědi počasí již nebude pod tuto hranici v dalších dnech klesat, ukončí se dodávka tepla.

Pokud s dodávkou nejste spokojeni a myslíte si, že je porušena výše zmíněná vyhláška, kontaktujte svého dodavatele tepelné energie.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Kdy končí a začíná topná sezóna

  1. 13 stupňů? Kdo to vymyslel??? Zbláznil se??? To jsme někde na Sibiři nebo co? My máme v bytě teď 20 stupňů a je tu zima jak v Ruském filmu.

  2. Vážení,
    proč se nám spotřebitelům tepla určuje kdy mohu topit. Každý člověk snáší jiné teplo, takže při venkovní teplotě nad 13° stupňů je potřeba aspoň na večír zavlažit, neboť v bytě je teplota kolem 18 až 19°stupních ale bytová vlhkost je až mezi 70 až 80% procentech. Ten kdo toto určuje určitě není závislí na topné sezoně. Jedná se s námi spotřebiteli jako nemyslícími blbci, kteří poslouchají jak za komunismu, co kdo nařídí. Věřte píši ze zkušenosti, někteří nájemníci ze strachu radši trpí zimou, než aby se vyjádřily k tomu problému. Žila jsem dlouhou dobu na západě a když bylo potřeba mohla jsem si zatopit i třeba v červenci, rovněž se jednalo o dálkové vytápění. Snad někdo odpoví na můj komentář.
    Jinak přeji hezký den zdraví zákazník teplárny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>