Krok za krokem: Jak poznat zakázaný kotel a jak ho vyměnit?

Topíte uhlím nebo dřevem? Pak byste měli zkontrolovat, jestli váš kotel nepatří mezi zakázané. Od 1. září 2024 se podle zákona nesmí provozovat zastaralé, neekologické kotle na tuhá paliva. Podle odhadů je jich u nás pořád v provozu asi 150 tisíc, přitom pokuta za topení v takovém kotli může vyšplhat až na 50 000 Kč.Jak zjistíte, jestli i váš kotel patří mezi zakázané? A co dělat dál? Jak si požádat o dotaci? A jaký nový kotel vybrat? Celým procesem vás provedeme krok za krokem.  

  1. Výrobní štítek na zadní straně kotle

Vaše první kroky by měly vést do kotelny, kde si na zadní straně kotle najdete výrobní štítek. Tady zkontrolujte nejdřív rok výroby. Zlomový je rok 2003, kdy se začalo vydávat označení o emisní třídě. Všechny starší kotle se musí podle zákona teď vyměnit.

Kotle vyrobené po roce 2003 mají vždy označenou třídu kotle (emisní třídu). Číslování přitom funguje opačně než ve škole: 1. třída je nejhorší, tedy kotel produkuje nejvíc emisí, a 5. třída je nejlepší, tedy nejekologičtější. Kotle 1. i 2. emisní třídy jsou od září 2024 zakázány a povolený zůstává provoz kotlů 3., 4. a 5. třídy, a to na dřevo i na uhlí.

Obrázek: Výrobní štítky kotlů – kotel 5. emisní třídy (2024) a 2. emisní třídy (2007)

pastedGraphic.png

  1. Protokol o kontrole kotle

Nejspolehlivějším zdrojem informací o vašem kotli ovšem není výrobní štítek, ten slouží spíš pro první orientaci. Klíčový je protokol o kontrole kotle. Ze zákona musí každý kotel projít odbornou kontrolou jednou za 36 měsíců, tedy jednou za tři roky. Na kontrolu si musíte vždy pozvat technika s patřičným oprávněním.

V dokladu o kontrole kotle, který technik vystaví, je vždy uvedeno, jestli kotel vyhovuje podmínkám provozu po 1. 9. 2024 nebo ne, a také je uvedena jeho (emisní) třída. Právě tento doklad také může od podzimu sloužit obecním úřadům jako vodítko k případnému udělení pokuty za provoz nevyhovujícího kotle, která může dosáhnout až 50 000 Kč.

Když zjistíte, že se kotel musí vyměnit, jak postupovat dál?

  1. Radiátory a otopná soustava

Starý kotel se musí vyměnit a na vás teď bude důležitý úkol: vybrat nový zdroj tepla a zařídit jeho instalaci. V dalším kroku zvažte, jak je nastavená a v jakém stavu je vaše otopná soustava, tedy rozvody a radiátory, případně podlahové vytápění.

U starších kotlů na uhlí nebo dřevo budou radiátory dimenzovány na vyšší teplotu vody, obvykle 80 °C. To ve výběru omezuje použití tepelných čerpadel, která ohřívají vodu jen na 50 °C, proto potřebujete více radiátorů, větší radiátory nebo úplně nové podlahové vytápění. Další možnost je zvýšit izolační schopnosti domu, tedy zateplit a vyměnit okna, což se dá financovat z programu Nová zelená úsporám.

Pokud chcete výměnu rychlou a jednoduchou, tedy bez větších stavebních zásahů, potřebujete moderní kotel na tuhá paliva – dřevozplynovací na kusové dřevo, nebo automatický na dřevní pelety, nebo plynový kotel.

  1. Komín a sklad

Výměna starého, neekologického kotle 1. nebo 2. emisní třídy má obvykle výhodu v tom, že v domě už máte funkční komín, kotelnu a sklad na uhlí, dřevo nebo pelety. To všechno budete potřebovat i pro nový, moderní kotel na tuhá paliva.

Komín je potřeba zkontrolovat a může se stát, že nový kotel si bude žádat vyvložkování vašeho starého komína. Jde o to, že spaliny z moderních kotlů mají mnohem nižší teplotu, než tomu bylo u starších kotlů na uhlí a dřevo a vlhkost může v komíně kondenzovat, proto se používají nerezové nebo keramické vložky.

Bývalý sklad uhlí se nyní může hodit jako sklad dřeva, pokud zvolíte moderní zplynovací kotel, nebo jako sklad pelet. Výhoda peletových kotlů je v tom, že jsou automatické: dokážou si samy dopravit pelety ze skladu až do kotle, takže nemusíte vůbec přikládat. Peletový kotel se ovládá dálkově, přes mobil nebo pokojový termostat.

  1. Náklady na vytápění

Když prověříte, jak je dimenzován váš rodinný dům a jaké typy vytápění pro vás připadají v úvahu, potřebujete ještě provést finanční kalkulaci. Budou po výměně vaše náklady na vytápění nižší nebo vyšší než dosud?

Výpočet může usnadnit online kalkulačka od Klastru Česká peleta, kterou najdete na adrese https://ceska-peleta.cz/porovnani-nakladu-na-vytapeni/. Tady si můžete porovnat náklady na vytápění podle dvou parametrů:

  1. různé typy paliv (uhlí, dřevo, brikety, pelety, elektřina, plyn, tepelné čerpadlo)
  2. různá účinnost kotle (staré, méně účinné kotle versus moderní kotle)

Do kalkulačky můžete přímo zadat, jaká je aktuální účinnost vašeho starého kotle, kolik platíte za uhlí nebo palivové dřevo, a tak spočítáte aktuální cenu za 1 kWh tepla. To pak srovnáte s tím, kolik by stála 1 kWh tepla při vytápění třeba moderním kotlem na dřevo nebo pelety. I tady můžete zadat aktuální ceny dřeva a pelet ve vaší lokalitě.

  1. Dotace na kotle

Do výběru nového zdroje tepla by měly promlouvat i dotace od státu, které můžou pokrýt značnou část nákladů na nový kotel i na jeho instalaci nebo třeba přestavbu kotelny. Aktuálně stát nabízí dotace pouze na dva typy zdrojů:

  1. moderní kotle na dřevní paliva (dřevo, pelety, nebo jejich kombinace)
  2. tepelná čerpadla.

Plynové kotle už nejsou státem podporovány, žádnou dotaci na ně získat nemůžete.

U dotací záleží na tom, jestli spadáte mezi tzv. nízkopříjmové domácnosti, pak můžete ještě do konce srpna 2024 požádat o tzv. kotlíkové dotace, které pokryjí až 95 % uznatelných nákladů na výměnu (více na https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/). Pokud nemáte nízké příjmy nebo nepobíráte důchod, můžete žádat v programu Nová zelená úsporám, který pokryje 50 % uznatelných nákladů.

Kdy máte nárok na kotlíkovou dotaci?

  • všichni členové domácnosti pobírají starobní důchod
  • všichni členové domácnosti pobírají invalidní důchod 3. stupně
  • aspoň jeden z členů domácnosti pobíral příspěvek na bydlení mezi 1. 1. 2022 a dnem podání žádosti
  1. Topenáři

Nezapomeňte si také včas zajistit termín u topenáře, který provede instalaci zdroje tepla. Termín 1. září se blíží a topenáři ve vašem okrese mohou mít brzy plnou kapacitu. Kontakty na topenáře ve vašem okolí naleznete snadno podle své adresy na webu www.topenaridotace.cz. Jde o seznam montážníků, kteří mají potřebné osvědčení o profesní kvalifikaci nebo kontrolách kotlů.

Zdroj: TZ Česká peleta

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>