Kupujeme dřevo na zimu

Zima se pomalu blíží, a proto je třeba se na ni připravit. Abychom měli v domovech během všech nadcházejících chladných dnů teplo, musíme mít dopředu uskladněny dostatečné zásoby dřeva. Stále více domácností využívá k vytápění krby, krbová kamna i kotle na štípané palivové dřevo. Dřevo je totiž nejen vysoce výhřevné, ale také finančně dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Dřevo si můžete připravit sami anebo si ho jednoduše koupit již zpracované.

Pokud si dřevo budete zpracovávat sami, je nezbytné počítat s potřebou velkého skladovacího prostoru. To může být zvláště ve městě velkým problémem. Nevýhodou jsou i časové požadavky na vysušení pokáceného dřeva. Čerstvě pokácené dřevo  totiž obsahuje vysoké procento vody, před jeho použitím je tedy nutné nechat ho vysušit nejlépe dva roky.

Nemůžete čekat?

V současné době máte možnost během celého roku nakupovat vysušené štípané palivové dřevo v množství, které potřebujete. Volit můžete i délku polínek, obvykle jsou nabízeny míry25 cm,33 cm nebo50 cm. Vhodná délka a druh dřevin se pro jednotlivé vytápěcí systémy liší.

Druhy dřevin

Nabízeny jsou polena z listnatých i jehličnatých stromů. Pro orientaci uvádíme výhřevnost jednotlivých druhů:

  • Habr 100 %
  • Dub 99 %
  • Jasan, javor 92 %
  • Bříza, olše 89 %
  • Buk 80 %
  • Borovice, modřín 73 %
  • Smrk 70 %

Například pokud máte krbová kamna je vhodnější volit dřevo z listnatých stromů. Využít samozřejmě můžete i dřevo z jehličnanů. Tyto dřeviny však mají vyšší obsah smůly, a proto při jejich spalování budete mít zakouřená skla krbových vložek.

Jak dřevo uskladnit?

Vybrané dřevo si jednoduše odvezete domů na paletě nebo v drátěných boxech. Vzhledem k nárůstu výhřevnosti s klesající vlhkostí dřeva je důležité nepodcenit následné uskladnění. Nesprávným uskladněním můžete investici do nákupu palivového dřeva totiž ztratit.

Nejlepším způsobem uskladnění je nechat dřevo v boxech pod přístřeškem, zabráníte tak nebezpečí vlhkosti ale zároveň mezi jednotlivými poleny bude proudit dostatek vzduchu. Box se dřevem uložte alespoň 5-10 cm od země. Nedoporučuje se štípané palivové dřevo skladovat pod plachtou nebo ve sklepě.

Kolik dřeva na zimu potřebujeme?

To nelze obecně říci. Záleží na výkonu topidla i velikosti vytápěných prostor, výhřevnosti dřeva, jeho aktuální vlhkosti i požadované teploty prostor.  Pro představu pokud dřevo používáte jako výhradní zdroj energie k vytápění domácnosti, spotřeba na jednu zimní sezonu se bude pohybovat kolem 15 až 25 PRM. S větším nákupem je třeba počítat, pokud budete dřevem ohřívat i teplou užitkovou vodu. V takovém případě bývá spotřeba až 30 PRM.

Kde nakoupit?

Štípané palivové dřevo najdete jak v pytlích u benzinových čerpadel tak i v nabídkách truhlářských a dřevařských společností. Pokud nesháníte dřevo na jednorázovou spotřebu, rozhodně raději volte specializovanou firmu. Budete mít záruku koupě kvalitního dřeva za přijatelné ceny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>