Skrytá cena uhlí

Energie z uhlí se může zdát levná, ale když do nákladů zahrnete znečištěné ovzduší a zdravotní problémy, skutečná cena uhlí prudce stoupne.
Uhelné elektrárny vypouští do vzduchu spoustu jedů, které ohrožují naše zdraví a ničí životní prostředí.

Zde jsou jen některé ze skrytých nákladů, které uvádí studie provedená Harvard Medical School:
Veřejné zdraví 75 bilionů amerických dolarů
Zdravotní náklady v důsledku znečištěného vzduchu 187 bilionů amerických dolarů
Emise rtuti 29 bilionů amerických dolarů
Změna klimatu 206 bilionů amerických dolarů

Podle studie by sečtení všech těchto skrytých nákladů na kWh zvýšilo cenu uhlí téměř o 18 centů. Nyní stojí jedna kWh vyrobená z uhlí 12 centů. V případě solární energie stojí jedna kWh 10 až 15 centů. Téměř 40 % dodávek energie v USA pochází z uhlí. Jedinou cestou, jak snížit spotřebu uhlí, je tedy snížit spotřebu energie. Kdo může, měl by vyměnit uhlí za obnovitelné zdroje.

Pro lidi, kteří si to nemohou dovolit, existují i jiné způsoby snížení závislosti na uhlí. Nezapomínejte například odpojovat nepoužívanou nabíječku, nenechat přístroje zapnuté v pohotovostním režimu nebo v létě místo zapnutí klimatizace zkuste jiný způsob pro ochlazení místností. Budete-li hlídat spotřebu svých elektrospotřebičů, můžete výrazně snížit svoji závislost na uhlí. Také můžete psát svým zákonodárcům a dát jim vědět, co si myslíte o uhlí a jeho účinkům na lidské zdraví.

Přeložil: J. H.
Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/care2/273/the-hidden-costs-of-coal.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>