Správné proudění vzduchu

Sice není topná sezóna, ale připomenout si několik zásad, které je dobré dodržovat, určitě neuškodí. Pamatujte, že studený vzduch klesá k zemi, zatímco teplý vzduch stoupá vzhůru. Na to je třeba pamatovat. Vzduch totiž v interiéru díky výše zmíněnému zákonu neustále cirkuluje. Nábytek a jiné možné překážky bychom tedy měli v bytě umístit tak, aby netvořily překážku přirozenému proudění vzduchu. Můžeme tím zvýšit efektivnost topení až o deset procent.

Nakonec léto je tím pravým obdobím ke změnám v interiéru. Začneme hned u topných těles. V řadě domácností můžeme najít závěsy, které jednak plní estetickou funkci, ale také izolační. Závěs totiž dokáže omezit průnik chladného vzduchu oknem. V řadě případů však závěsy nezakrývají pouze okna, ale také topná tělesa a to je špatně. Teplý vzduch totiž bude do místnosti proudit s velkými obtížemi. Kolem topného tělesa musí být volný prostor. Nejen z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo ke vznícení závěsu, či kusu nábytku, ale právě proto, že zakryté topení znamená nižší efektivitu ohřevu prostoru místnosti.

Topení nesmí být ani zaprášené. Jednak se opět snižuje jeho efektivnost, ale společně s teplým vzduchem dochází k cirkulaci prachu. To může představovat zdravotní riziko zejména pro alergiky. V žádném případě na topení nesušte prádlo. Jednak to opět představuje bezpečnostní riziko, ale opět dochází ke snížení efektivnosti. Volný prostor musí být nejen před topeným tělesem, ale také pod ním a nad ním. Máte-li tedy široký okenní parapet a pod ním umístěné topné těleso, raději se parapetu zbavte. Můžete ušetřit až desetinu nákladů.

 

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Správné proudění vzduchu

  1. Měla bych prosbu o radu.Máme starychle rodiny dům po rekonstrukci z 1975 za 2 bytový jednotky.dnes 28.3.2017 začínáme rekonstrukci podlahy stahování domu nebo věnec + zateplování 1 patra.Jelikož není odvětrávání některé tramy podlazni jsou napadeny do 1/3 červ otočí. Tak se na vás obracíme o pořadu děkuji Hanzlova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>