V čem spočívají hlavní výhody rekuperace tepla v domácnosti?

Zpětné využití odpadového tepla již není doménou pouze velkých průmyslových či administrativních objektů, v čím dál větší míře jej využívají i domácnosti, a to jak v bytech, tak rodinných domech. Jaké jsou výhody používání rekuperačních jednotek v domácnosti, to Vám povíme níže.

Úspora za teplo

Tato výhoda zřejmě nikoho nepřekvapila, je však nutné ji zmínit z důvodu jejího významu. Rekuperační jednotky zachycují teplo vzduchu na výstupu a ohřívají jím výměník, který dále slouží k ohřevu studeného vzduchu na vstupu (takto se ve zkratce dá popsat proces rekuperace). Pracovat lze pochopitelně se vzduchem o pokojové teplotě.

Domácnosti používající rekuperační jednotky tedy výrazně sníží své účty za teplo díky tomu, že nemovitost vytopí vzduchem, k jehož ohřátí byl použit odpadový vzduch. Již tedy není nutné teplo získávat zcela prostřednictvím topných jednotek. Kolik lze ušetřit? Až 50 %! Získat zpět totiž můžete až 91 % tepla vzduchu na výstupu.

Vysoká kvalita vzduchu

Rekuperační jednotky pro domácnosti jsou standardně vybaveny filtrem, který zachytí prach a alergeny, které by jinak proudily do místnosti při větrání.

Navíc, díky neustále cirkulaci nedochází ke zvyšování vlhkosti vzduchu v místnosti a tím pádem ani k výskytu plísní, stejně tak je výrazně omezen výskyt roztočů.

Použitelnost

Na trhu jsou již k dispozici tzv. decentralizované jednotky, které lze použít buď ve všech či jen některých místnostech nemovitosti. Použití těchto jednotek není nijak omezeno počtem pokojů, jejich rozměry. Rekuperační jednotky jsou instalovány do obvodových zdí jednotlivých místností, tj. nedochází k žádným výraznějším stavebním úpravám ani zásahům do stávajícího topného systému. Tento fakt z domácích rekuperačních jednotek dělá jeden z nejdostupnějších, nejsnáze aplikovatelných a nejefektivnějších způsobů úspory energie za teplo.

Pokud Vás tedy v uplynulé topné sezóně „potrápily“ účty za teplo, neváhejte a začněte si zjišťovat možnosti využití rekuperačních jednotek u Vás v domácnosti. S ohledem na fakt, že topná sezóna v ČR začíná již v září je nejvyšší čas!

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>