Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Podlahové vytápění v současné době nepatří již k luxusu, ale mohou si ho dovolit i běžní lidé. Díky jeho nižším provozním nákladům je cena za vytápění velice příznivá. Přemýšlíte nad jeho pořízením do vašeho bydlení? Nevíte, jakou podlahu byste měli použít?

Tento článek vám sdělí nejenom přednosti a nevýhody samotného podlahového vytápění, ale zároveň vám poradí, které krytiny jsou pro tento typ vytápění ideální.

Přednosti podlahového vytápění

Největší výhodou podlahového vytápění je bezpochyby vynikající rozložení teploty vzduchu v interiéru. U všech ostatních otopných systémech jsou teplotní rozdíly mezi podlahou a stropem mnohem výraznější. Podlahové topení navíc zajišťuje nejlépe tepelnou pohodu, což je proto, že mnoho lidí vnímá teplo nejvíce od nohou.

Mezi další výhody patří bezesporu:

  • nižší energetická náročnost
  • možnost přizpůsobení ploše nepravidelného tvaru
  • díky nižší cirkulaci vzduchu v místnosti je nižší víření prachu
  • lze kombinovat se všemi zdroji tepla (např. s plynovým kotlem, elektrokotlem, tepelným čerpadlem apod.)
Nevýhody podlahového topení

Stejně jako vše, i podlahové vytápění má své nevýhody. Největším problémem je jeho nepřístupnost po zalití betonem nebo anhydridem. Je tedy velice špatně dostupné v případě opravy.

Vhodné krytiny k podlahovému topení

Na trhu je opravdu mnoho krytin, které jsou přizpůsobené a tedy vhodné k podlahovému vytápění. Z pohledu tepelného odboru je nejideálnější krytinou dlažba, skrze kterou teplo prochází nejlépe. Při jejich pokládce však dejte pozor, abyste jednotlivé dlaždice nepokládali plochou na dilatační spáru v podkladním betonu, neboť pak u nich hrozí riziko prasklin.

Pokud spíše dáváte přednost přírodnějším materiálům, v současné době lze na podlahové vytápění použít dřevěné podlahy. Avšak pokud jste se rozhodli pro dřevo, je nutné při výběru dávat pozor na více faktorů.

Dřevo

Pokud jste se rozhodli pro dřevěné podlahy do vašeho interiéru, pak by neměli překračovat hodnotu tepelného odporu R = 0,16 m2K/W. Nejproblematičtější je v tomto ohledu masiv, neboť u nich je podstatný formát – tedy čím silnější materiál, tím vyšší tepelný odpor a s tím související zvyšující se náklady na vytápění. A čím větší délka/šířka prken, tím podlaha více pracuje.

Vícevrstvé krytiny

Vhodnější pro použití jsou jednoznačně dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy. Při výběru myslete také na samotný typ dřeviny. Některé dřeviny jsou velice náchylné na výkyvy teplot i vlhkosti a hrozí pak u nich vznik spár, takže se k podlahovému topení nedoporučují. Jedná se např. o buk, jasan, javor, kanadský javor apod.

Podstatná je rovněž povrchová úprava. Například podlahy s olejovaným povrchem je nutné olej pravidelně obnovovat a to nejlépe vždy před začátkem topné sezony a po jejím skončení, jinak zde hrozí její vysychání.

Laminát

Stejně jako dřevěné podlahy, tak i podlahy z laminátu jsou v dnešní době k dostání v široké škále s různou technologií pokládky. Mezi uživateli jsou velice oblíbené plovoucí podlahy, avšak celkově platí pravidlo, že je vhodnější, když je krytina pevně fixována k podkladu, díky čemuž se zlepší tepelná vodivost materiálu. Celkově lze považovat laminátové podlahy za velmi vhodné krytiny k podlahovému vytápění.

Další vhodné krytiny

Mezi další vhodné krytiny k podlahovému vytápění patří korkové podlahy, linolea, marmolea a PVC. Lepené korkové podlahy mají tenoučkou vrstvu, takže velice dobře vedou teplo. Krytiny linoleum, marmoleum a PVC jsou vhodné zejména kvůli své dobré tepelné vodivosti. Stejně jako u všech vhodných krytin, tak i u linolea, marmolea a PVC se doporučuje přilepení k podkladu.

A co koberce?

Použití koberců není vyloučenou, avšak je zde podmínka, že jejich vlas nesmí přesáhnout1 cm. Dále je nutné zohlednit také materiál, ze kterého je koberec vyroben a zda mají (příp. jakou) podkladní vrstvu. I když koberec nalepíte k podkladu, počítejte s tím, že má nízkou tepelnou vodivost. Pokud tedy trváte na koberci, pak vybírejte mezi lepenými, kusovými a s co nejnižším vlasem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>