Dejte si do bytu infrapanel

Topná sezóna nám definitivně skončila. Je tedy na čase začít přemýšlet o výměně radiátorů za mnohem efektivnější způsob vytápění. Dejte si do bytu infrapanel. Je to, jako by vás sluneční paprsky hřály celou zimu. Přesvědčoval mě jeden z prodejců na stavebním veletrhu. Vyslechl jsem tedy krátký prodejcův monolog o neuvěřitelných výhodách tohoto zařízení, vzal si letáček a šel pryč.

Jak panely fungují. Princip je jednoduchý. Panel připevněný na zdi, na stropě, nebo kdekoli jinde vydává infračervené parsky. Tyto paprsky ohřívají pevné předměty, tyto předměty postupně chladnou a předávají tak teplo svému okolí. Je to vlastně opačný princip, na kterém fungují klasické radiátory. Ty ohřívají vzduch a ten následně předává teplo pevným předmětům. Jinými slovy. Infrapanel ohřeje vaše zdi, nábytek a ohřeje i vás, ale vzduch zůstává chladným, respektive jeho teplota se drží okolo 17 až 18 °C. Pokud budete svůj příbytek vytápět pomocí radiátorů, tak pokud nejste člověk, kterému vyhovuje spíše chlad, tak 17 až 18 °C bude pro vás znamenat docela značnou teplotní nepohodu. Jenže při použití infrapanelu budete ohřívání přímo, nikoli prostřednictvím ohřátého vzduchu. Vaše teplotní pohoda bude mnohem větší i při nižší teplotě vzduchu v místnosti.

Výhody

Značnou výhodou je samozřejmě ekonomická úspora. Každý jeden stupeň teplotního rozdílu představuje asi 5 % úspor z nákladů na vytápění. Jste-li zvyklí mít doma 22 °C při používání radiátorů, po instalaci infrapanelu vám postačí pouze 18 °C. Rozdíl v nákladech je 20 %. To už se vyplatí přemýšlet o změně.

Stále více lidí má také potíže s alergiemi. Pro ty je infrapanel velmi vhodný. Používáte-li radiátor, či jiné obdobné topné těleso, dochází v místnosti k velkému víření vzduchu. Teplota vzduchu u podlahy a u stropu je stejná. Nedochází tak k pohybu vzduchu při vyrovnávání teplot. Prach, který by tak poletoval místností, zůstává usedlý.

Nevýhody

Velkou nevýhodou je princip, na kterém panel funguje, tedy vytváření infračervených paprsků. Jsou to stejné paprsky, které vstříc naší planetě vysílá Slunce. Může se tedy stát, že paprsky narazí na překážku a za ní se vytvoří stín. V tomto stínu nebudou předměty ohřívány paprsky. Je proto důležité dobře si rozmyslet, kam panel umístit.

Shrnutí

Používání infrapanelu jako primárního zdroje energie pro vytápění není vhodné. Slouží spíš jako doplněk. To mi nakonec potvrdil i letáček, který jsem dostal od prodejce. Ten uvádí, že tento způsob je ideální pro vytápění malých místností, jako je koupelna, garáž, sklep. Umístit ho lze také na verandu a přitápět si během chladných večerů.

J. H.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>