Geotermální tepelná čerpadla – co byste o nich měli vědět?

S tímto typem tepelných čerpadel se rozhodně nesetkáte u každého prodejce, jsou náročná na instalaci, jejich pořizovací cena je vyšší v porovnání s jednotkami vzduch/vzduch či vzduch/voda. Všeobecně však platí, že jsou to právě geotermální tepelná čerpadla, nebo také tepelná čerpadla země/voda, která nabízí nejvyšší výkon a nejúspornější provoz.

Efektivita provozu, která nemá konkurenci

Kvalitní tepelná čerpadla země/voda dokáží z 1 kW elektrické energie vygenerovat i 5 kW tepla I v době historicky podprůměrných cen elektrické energie a zemního plynu byla tepelná čerpadla země/voda nejefektivnějším zdrojem tepla a teplé vody, viz porovnání výkonu jednotlivých zdrojů tepla na webu tzb-info.cz.

Geotermální energie představuje nezávislost a jistotu nízkých nákladů na teplo

Tepelná čerpadla země/voda je možné instalovat všude tam, kde má majitel volný pozemek (pro nový rodinný dům například o rozloze cca 200 až 400 m²) k umístění zemních kolektorů. Geotermální energie jako taková je k dispozici v prakticky nevyčerpatelném množství po celý rok na všech trvale obydleních územích planety. Tento fakt pak přináší výhodu v podobě absence skladování paliva k vytápění či přikládání, tepelná čerpadla čerpají geotermální energii automaticky. Nutno také zmínit jasný fakt, že geotermální energie je zdarma, což dává majitelům tepelných čerpadel země/voda záruku dlouhodobě nízkých nákladů na teplo a teplou vodu.

Tepelná čerpadla jsou zdrojem tepla budoucnosti

Dále, tepelná čerpadla země/voda využívající k provozu elektrickou energii z obnovitelných zdrojů představují 100 % čistý zdroj energie z pohledu emisí skleníkových plynů. Jsou to proto právě tepelná čerpadla všeobecně, co je nyní preferovaným zdrojem tepla z pohledu vlád napříč Evropou, které se jejich rozšíření snaží podpořit dotacemi na pořízení či snížením ceny elektrické energie. Tepelným čerpadlům pak také v dohledné době nehrozí zákaz či omezování používání tak, jak je tomu právě u zemního plynu, případně také kotlů na tuhá paliva.

Zdroj obrázku: caifas / Shutterstock.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky, Technologie a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>