Jak topit v zatepleném domě?

Zateplili jste dům a nevíte jak správně v něm topit? Objevuje se vám na stěnách plíseň, je vám příliš horko? V následujícím článku se vám pokusíme poradit.

Samozřejmě je nejlepší, pokud máte již před zateplením domu moderní topný systém, který umožňuje přesnou regulaci teploty. Starší topné systémy totiž neumožňují přesné nastavení teploty. Takové topné systémy totiž umožňují regulovat teplotu v místnosti jen přikládáním uhlí do kotle, případně otevřením okna. Pokud je dům nezateplený, tak to nevadí. Pokud vám však nezáleží na penězích. Ovšem pokud dům zateplíte, potřeba tepla může klesnout o třetinu až polovinu. Pak najednou zjistíte, že váš kotel, který je o výkonu 24 kW vám pěkně zatápí a vám je v domě horko. Je potřeba si uvědomit, že nezateplená zeď může mít pouze 15-16 °Ca je potřeba pořádného množství tepla na její ohřátí. Ovšem po zateplení zjistíte, že vám bude stačit kotel o výkonu 12 kW.

Výhodu budete mít, pokud máte kotel na plyn. Většina i straších plynových kotlů totiž umí regulovat teplotu tím, že se střídavě vypíná a zapíná. I to je však nevýhodné, protože teplo, které se akumuluje ve výměníku unikne do komína. Příliš nepomáhá ani tzv. modulace plamene, kterou jsou vybaveny modernější plynové kotle. Modulace sice umožňuje změnit velikost plamene, ale v případě zateplení domu to opět bude nedostatečné a kotel budete muset střídavě zapínat a vypínat.

Řešení

U kotle na tuhá paliva je řešením přidání akumulační nádrže do topného systému. Vzniknou tak dvě nezávislé části. Kotel může topit na plný výkon třeba jen přes noc. Přebytečné teplo se akumuluje v nádrži a přes den dům vyhřívá. Rovněž u plynových kotlů je možné použít akumulační nádrž. Ovšem mnohem výhodnější je pořízení kotle moderního

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>