Jak ušetřit na ohřevu teplé vody?

Jistě jste si i vy všimli, že náklady na vodu neustále stoupají. Ušetřit můžeme například na ohřevu vody. Jaký způsob vytápění nás vyjde nejlevněji a jak zabezpečit, abychom teplé vody spotřebovali co nejméně?Ušetřit za teplou vodu lze, ale je nutné zajistit co nejlevnější ohřev a co nejmenší spotřebu.

Pro krátkodobý a nepravidelný odběr teplé vody je vhodný průtokový ohřívač. Pokud topíte plynem je vhodné plynem vytápět i vodu. Pokud dům využívá nízkoteplotní soustavu, je nejvhodnější plynový kondenzační kotel. Pro vysokoteplotní topné soustavy je vhodnou volbou obdobné řešení s klasickým plynovým kotlem.

Ohřev vody elektrickým nebo kombinovaným bojlerem představuje stále velmi oblíbený způsob akumulačního ohřevu vody. V případě ohřevu vody elektřinou má domácnost po splnění potřebných náležitostí nárok na získání dvoutarifní sazby elektřiny. Výhody levnějšího nízkého tarifu pak v době jeho trvání využívá celá domácnost, a ušetřit tak lze při provozu dalších spotřebičů.

Při úsporách na ohřevu vody je samozřejmě nejlepším pomocníkem slunce. Díky jeho záření je možné ve srovnání s plynem či elektřinou ušetřit až 70 % nákladů za ohřev užitkové vody. Od května do září solárně termický systém většinou zvládne zajistit teplou vodu bez pomoci doplňkového zdroje.

Systém se skládá ze solárních kolektorů umístěných na střech a zásobníku teplé vody s výměníkem a dalších regulační a bezpečnostních prvků. Pořizovací cena solárně – termického systému záleží na rozsahu využití, průměrně se však pohybuje v rozmezí 80 – 150 tisíc Kč. Návratnost investice do solárního ohřevu vody je velmi individuální a pro správný výpočet se obraťte na odborníky.

Kromě slunce vám k nižší spotřebě za ohřev vody může pomoct i tepelné čerpadlo. Pokud topíte jiným způsobem a přesto nechcete být ochuzeni o výhody tepelného čerpadla, je tu pro vás varianta bojleru s integrovaným tepelným čerpadlem pro ohřev teplé užitkové vody. Tento typ zařízení funguje na principu tepelného čerpadla vzduch/voda a k ohřevu vody využívá odpadní vzduch z domu. Ve srovnání s klasickým elektrickým bojlerem je schopen ušetřit až 70 % nákladů.

S. Š.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>