Jak vybrat krbovou vložku

Přemýšlíte o výběru vhodné krbové vložky? Bojíte se, že vyberete nevhodnou? Pravda, není to zas tak jednoduché, ale nemusíte se bát. Náš článek vám určitě poradí a zimní večery budete moci trávit u krbového ohně.

Jak vybírat

Předně musíte vědět, jaký výkon budete od krbové vložky očekávat. Musíte brát v úvahu velikost vytápěné místnosti. Mohlo by se vám totiž stát, že zvolíte nevhodnou velikost krbové vložky a v případě potřeby si nebudete moct pořádně přiložit. Pamatovat musíte i na průměr komína. Ten by měl být minimálně stejný, ale vhodnější je, když je průměr komína mírně větší, než odkouření na dané vložce. V případě, že na krbovou vložku bude napojen i teplovodní systém, je třeba brát v úvahu výkon kotle i samotného teplovodního systému. Význam pak hraje i to, zdali je krb hlavní zdroj tepla, případně pouze přídavný. Zde je už lepší obrátit se na odborníka, který provede potřebné výpočty. Určitě se vám peníze, které na toto vynaložíte, v budoucnu vrátí ve formě ideálně nastaveného topného systému.

Volit jednoplášťovou či dvouplášťovou vložku?

Krbovou vložku je možné pořídit v jednoplášťovém i dvouplášťovém provedení. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Mezi výhody jednoplášťové vložky jistě patří její nižší pořizovací cena. Dále je výhodou větší objem ohřívaného vzduchu, nemožnost přehřátí (samozřejmě při správném obestavení vložky) a nepotřeba ventilátoru. Nevýhodou je u jednoplášťové vložky možnost přenosu kouře do jiných místností. Mezi výhody dvouplášťové vložky patří zejména rychlejší přenos tepla. Nevýhodou je potřeba ventilátoru, tedy i větší hlučnost a samozřejmě vyšší pořizovací náklady. Dále pak riziko přehřátí vložky.

Napojit vložku na teplovodní systém?

Na trhu existují některé vložky, u kterých je možné toto napojení provést i později. Je však mnohem praktičtější toto napojení provést již v době zabudovávání nové vložky. Vytápění krbem vám může ušetřit až 80% nákladů na teplo. Takže, proč přítomnosti krbu v domě nevyužít?

Máte-li vybráno, zbývá již jen vložku zabudovat. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, rozhodně se vyplatí obrátit se na odbornou firmu, která obestavení vložky provede. Přece jen jde o vaši bezpečnost.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Jak vybrat krbovou vložku

  1. Tohle téma zrovna řeším, našel jsem zatím jenom tento článek: (odkaz byl odstraněn) a teď mám ještě ten váš, díky moc :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>