Jak vyčistit radiátor od prachu?

Jak neprotopit celou výplatu, ale zároveň doma nesedět ve svetru a teplých ponožkách. To jsou témata, která v posledních měsících řeší mnoho z nás. Vzpomenete si, kdy jste naposledy čistili doma všechny radiátory? Přitom právě usazený prach a jiné nečistoty brání tomu, aby vám radiátor předvedl svou skutečnou sílu.  

Radiátor má doma v podstatě téměř každý a většinou nejeden kus. Nicméně při běžném úklidu na něj zapomínáme. Jeho údržba se zdá být pracná a složitá, a proto to raději necháváme být. A právě tento moment není úplně v pořádku. Kromě estetického a zdravotního hlediska se pravidelné čistění radiátoru vyplatí i z pohledu ekonomického, efektivity vytápění a samotné životnosti radiátoru.

Přinášíme vám pár tipů, jak na to.

1. Pravidelnost se vyplácí

V ideálním případě je dobré se radiátorům věnovat při každotýdenním úklidu. Vnější povrch je dobré otřít prachovkou nebo vlhkým hadříkem a na pomoc si vzít třeba vysavač a lehké nánosy prachu vyluxovat. Ne vždy je na to samozřejmě čas, ale je potřeba na to myslet. Mezi deskami a přídavnými plochami radiátoru se totiž hromadí prach, který je z velké části tvořen organickými materiály – vlasy, šupiny kůže a výjimkou není ani mrtvý hmyz. Časem se částečně rozkládají a v topné sezoně mohou být také příčinou toho, že se od radiátorů šíří zatuchlý zápach a teplý vzduch, který proudí místností ho roznese všude. Usazeniny ze zaprášených radiátorů pak mohou být příčinou dýchacích potíží členů domácnosti, ale také třeba zhoršení alergií či astmatu.

2. Správné pomůcky usnadní práci

Prach se neusazuje jen na horní části radiátorů, kde ho lze snadno setřít, ale velmi často bývá silný nános ve spodní části, kam naše oko jen tak jednoduše nedohlédne. Proto nám při důkladnějším úklidu nebude stačit jen vysavač a hadřík. Rozdíl v čistění je samozřejmě odvislí i od toho, zda máte doma radiátor žebrový či deskový. Pro čištění prvních jmenovaných existují speciální kartáče, které lze nasadit na hadici vysavače a z prostoru mezi žebry i mezi radiátorem a stěnou tak setřete a odsajete všechen prach.

Pro čištění moderních deskových radiátorů je pak ideálním pomocníkem speciální kartáč, který je navržený pro rychlý a jednoduchý úklid. Díky jeho kompaktnosti s ním lze plochu mezi topnými deskami zbavit prachu bez nutnosti demontáže horní krycí mřížky. Štětiny kartáče jsou vyrobeny z kozího vlasu, který je měkký a zároveň účinný. Kartáč má dřevěnou rukojeť a kovové ohebné tělo (zasunuté v trvalém plastovém obalu, aby nedošlo k poškrábání kovem o kov), díky kterému se dostanete i do těch méně přístupných míst a odstraníte vše, co je potřeba.

TIP: Čistící kartáč s kozím vlasem nabízí společnost KORADO jako příslušenství vhodné pro všechny své radiátory.

3. Teplý radiátor drží prach 

Pokud jste čištění tak trochu zanedbali, doporučuje se před tím, než se do generálního úklidu radiátoru pustíte, topení zcela vypnout a nechat vychladnout. Teplý radiátor totiž zadržuje více prachu. Nicméně vypínat radiátory v zimě není úplně nejchytřejší řešení, a proto by se generální úklid měl provádět ideálně dvakrát do roka po a před topnou sezonou.

4. Vlhký hadřík na skvrny a mastnotu

Poté, co z radiátoru nejdříve vysavačem odstraníte ty největší nánosy prachu a zbytek dočistíte vhodným kartáčem, přichází na řadu teplá voda, vlhký hadřík a neagresivní mycí prostředek, který vám pomůže s mastnotou. Prach v okolí radiátoru totiž velmi často bývá mastný, nejde vysát, ani odstranit kartáčem. Všichni asi známe lehce našedlý povlak, který na topení zůstává.

5. Nepoužívejte sílu ani drátěnku

Povrchy moderních deskových těles bývají náchylné na poškrábání. Proto se rozhodně nedoporučuje používat na odolnější nečistoty hrubou sílu, drátěnku nebo abrazivní mycí prostředky jako je třeba tekutý písek s mikročásticemi.

TIP: Dobrou zprávou je, že pokud se vám stalo, že jste si čelní desku radiátoru nešetrným zacházením nebo nějakou nehodou poškodili, je možné ji snadno a rychle vyměnit. Výrobce otopných těles KORADO nabízí ve svém sortimentu přídavnou čelní desku RADIK v hladkém provedení PLAN SET nebo desku s jemnými designovými prolisy LINE SET, kterou lze na radiátor pomocí háčků a magnetů velmi snadno namontovat a případně ji zase sundat.

-TZ-

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>