Jarní údržba kotle

Topná sezóna pomalu končí a nastal správný čas na údržbu kotle. Po několika měsíčním topení je kotel jistě zanesen a v důsledku toho upadá účinnost systému. Nevyčištěný kotel navíc spotřebovává více energie na ohřev vody. Vyčištěný kotel bude na další topnou sezónu připraven a bude úspornější a spolehlivější.

Tip: Revizi kotle je nejvhodnější plánovat na období jara po skončení hlavní topné sezóny.

Proč kotel každoročně revidovat? 

I když si nemyslíte, že by bylo potřeba kotel každoročně čistit, pamatujte na ustanovení energetického zákona. Všichni majitelé plynových kotlů jsou povinniprovést každoroční revizi tohoto zařízení, a to včetně spalinových cest.

Důvodem takového nařízení je především bezpečnost obyvatel domu. Špatná nebo nedostatečná údržba kotle může vést k ohrožení života obyvatel celého domu a potažmo i jeho okolí. Počet úmrtí na otravu oxidem uhelnatým je v České republice jeden z nejvyšších v rámci střední Evropy.

Cena revize je individuální, obvykle ale začíná na 500 Kč, končit však může i na dvou tisících. Záleží na stavu kotle a místu bydliště.

Tip: Zkuste se informovat u dodavatele energií, zda za vás nemůžete tento náklad uhradit.

Kdy je dobré kotel vyměnit?

Zamyslete se i nad tím, jak starý je váš kotel. Je to spotřebič a jako každý jiný, má svou životnost. Stáří kotle je individuální, ale obecně se ví, že kotel starší 15 let by měl být nahrazen za nový. Staré kotle nejsou tolik spolehlivé a může docházet k poruchám, což je zejména v zimním období nežádoucí.

Pokud máte starší kotel, ale na jeho výměnu se ještě nechystáte, zvažte pořízení detektoru CO. Jedná se o malé zařízení, které se instaluje do místnosti, kde je kotel umístěn a v případě úniku plynu vás zvukem upozorní.

S.Š.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>