Kdy končí a začíná topná sezóna

Optimální teplotaMožná vás při pohledu z okna napadne, proč stále hřejí radiátory ve vašem bytě. Venku je téměř dvacet stupňů a lidé chodí v krátkém rukávu, ale vy cítíte, jak z radiátoru sálá teplo. Na podzim naopak zase stojíte nad radiátorem zabaleni do svetru a zkoušíte jeho teplotu. Pořád nic, i když venku už zima leze za nehty. Pokud bydlíte v domě, který je napojen na centrální vytápění, pak má začátek i konec topné sezony určitá pravidla. Pojďme se na ně v dnešním článku podívat.

Tato pravidla určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která určuje závazná pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Dále vyhláška uvádí měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, ale také požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji určenými k regulaci dodávky tepelné energie.

Vyhláška uvádí dvě data, která jsou pro vytápění důležitá. Jsou to 1. září a 31. května. První datum uvádí začátek topné sezony, druhé pak jeho konec. Neznamená to však, že ihned 1. září se začne s vytápěním. Vyhláška totiž dále uvádí, že dodávka tepelné energie začne v topné sezoně v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Ovšem pozor, musí k tomu dojít dva následující dny po sobě, a pokud předpověď počasí nepředpokládá v následujících dnech zvýšení teploty nad +13 °C.

Pro ukončení dodávky tepelné energie během topné sezony platí obdobné. Pokud teplota ve dvou po sobě následujících dne stoupne nad +13 °C a dle předpovědi počasí již nebude pod tuto hranici v dalších dnech klesat, ukončí se dodávka tepla.

Pokud s dodávkou nejste spokojeni a myslíte si, že je porušena výše zmíněná vyhláška, kontaktujte svého dodavatele tepelné energie.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

35 komentářů u “Kdy končí a začíná topná sezóna

 1. 13 stupňů? Kdo to vymyslel??? Zbláznil se??? To jsme někde na Sibiři nebo co? My máme v bytě teď 20 stupňů a je tu zima jak v Ruském filmu.

  • Jeste kdyz panelak neni zateplen, jsem navlecena do mikin a tlustych ponozek, a cekam na topeni jak na smilovani, jsem nastydla a mam odletat na dovcu, aspon tam se clovek zahreje, nechapu jakej idiot ma lidem ovlivnovat zivot, ze nepusti topeni… kretenismus…musime si stezovat a bombardovat je, jinak budem mrznout i dalsi roky… vzdy jsem byla zvykla zit v dome a ne v podelanym panelaku, protoze tohle je ocistec, byty stoji nekolik milionu jsou male slysite tu kazde hovno a jeste tu je zima?

  • Ten kdo si tady stezuje by si stezoval i kdyby mel vlastni barak. Navic kdyz se zvysi teplots, kdy se ma zacit topit tak to bude asi drazsi ne. A zas budete remcat kdo to ma platit :) )

 2. Vážení,
  proč se nám spotřebitelům tepla určuje kdy mohu topit. Každý člověk snáší jiné teplo, takže při venkovní teplotě nad 13° stupňů je potřeba aspoň na večír zavlažit, neboť v bytě je teplota kolem 18 až 19°stupních ale bytová vlhkost je až mezi 70 až 80% procentech. Ten kdo toto určuje určitě není závislí na topné sezoně. Jedná se s námi spotřebiteli jako nemyslícími blbci, kteří poslouchají jak za komunismu, co kdo nařídí. Věřte píši ze zkušenosti, někteří nájemníci ze strachu radši trpí zimou, než aby se vyjádřily k tomu problému. Žila jsem dlouhou dobu na západě a když bylo potřeba mohla jsem si zatopit i třeba v červenci, rovněž se jednalo o dálkové vytápění. Snad někdo odpoví na můj komentář.
  Jinak přeji hezký den zdraví zákazník teplárny

  • Mám dotaz,kdy už se konečně začne topit???? Kdo má rád zimu,tak si topení může vypnout,ale proč musí mrznout všichni? Ten kdo to určuje má doma topení už dávno puštěné.Jsou tu malé děti a nemocní,ale zřejmě je to každému fuk.

  • Protože za buržousta žádná svoboda NENÍ!
   Dobře se o to šlechta postará,protože špatně už se za Komunistů měli…
   Teď je řada na nás,tak buržousty znovu volte,ať se mají…:-)

 3. Tak už jsem dostala odpověď z úřadu,možná v pátek…..ale,neví určitě protože předpověď na víkend je 20 stupňů,asi tu máme zmrznout.

 4. Tak to tu asi opravdu zmrzneme! My máme v bytě 18°C, což se mi nezdá jako vhodná teplota pro desetiměsíční dítě, které chce trávit většinu času na podlaze.

 5. Doma mame 24. Kdyz je slunečno tak 26. Nejsem na nikom závislý a tak si zatopim sam. Odhaduji za měsíc :-) by me zajimalo v jakych zemljankach kdo bydlí ze mu je zima nebo ma doma 18 stupňů. Oblečte si ponožky a svetry. Děti se alespoň otouží :-)

  • Doma mi je to jedno, tam máme vlastní kotel a přitopíme si jak potřeba, ale v práci je to vzhledem k vysokým stropům ve staré části budovy kruté a ještě asi bude, protože v patře je to vyhřáté z léta a díky teplému září a já jsem dole sama takže letos asi opravdu umrznu.

  • A koho to zajímá, kolik máte doma stupňů, když si topíte kotlem? Tady se řeší vytápění, které je závislé na teplárnách vy blbečku. Proč bychom tam, kde lidé platí až 12000 za nájemné….měli nosit teplé ponožky a svetry? Taková sprostota! Beru tedy, od 1. září a potom ať si každý reguluje teplotu sám podle svého uvážení. Opravdu se vracíme zase ke komunismu….s tímhle tím.
   A ještě jedna věc milý Martine, vypněte kotílek nebo zhasněte kamínka a vaše děti se můžou taky otužovat, to je přeci velká legrace, ne?

   • Souhlasím s Vámi. Nepochopím, který (s odpuštěním) blbec, mohl určit venkovní teplotu pod 13 st. po dobu nejméně 2 dnů za sebou, aby se mohlo začít topit. Byty v paneláku hrozně rychle prochladnou. Denní teplota je sice kolem 15 nebo 16 stupňů, ale v noci je podstatně chladněji. My máme také v bytě 18 st., a to rozhodně žádné teplo není, zatopit si v paneláku nemáme čím a tak nám nezbývá čekat, až nám milostivě zatopí. Při mém telefonickém dotazu, kdy se tak stane, se mi vysmáli, že venku je teplo a předpověď počasí žádné citelné ochlazení nehlásí, až na příští týden, takže topit začnou možná! až příští týden v úterý. Nevím, o co jim jde, platíme to ze svého a také nevidím důvod, proč bychom měli chodit navlečení ve svetrech a teplých ponožkách. Navíc, komu je teplo, může si radiátory zavřít a prostě netopit, ale proč kvůli tomu mají mrznout jiní?

   • Dobrý den, ono je to také o ceně. Centrální vytápění je drahé :-( . Tohle řešíme u nás na domě každý podzim. Nájemcům vždy říkám: „není problém zatopit dříve ale musíte počítat s tím, že díky tomuto si budete muset za byt připlatit“. To znamená ve Vašem případě platit ne 12 000 ale třeba 14 000Kč .

  • U nás je siberije v Ostravě, venku je jak v listopadu, doma 19 st. a radiátory ledové. Za 1 + 1 platím 7.000,- Kč a když dělá Dalkia odečty topení – tak i když mám v zimě radiátor v kuchyni vypnutý, protože mám otevřeny dveře do koupelny a tam jsou dvě hrubé trubky topení bez regulace – tak to vyhřeje i kuchyň , tak mi při odečtu z radiátoru i když je tam nula spotřeby namastí 40% spotřeby – jak bych topila. Prý to mají tak zavedené aby netratili. Je to ale sviňárna, protože když musím zaplatit 40% tepla které nedostanu – nespotřebuji a teď bych jej potřebovala ale netopí – tak to je zlodějna z Dalkie. Bývalo že nesmí jít teplota nad 14 stupňů tři dny a pak že pustí teplo. Nějaký vyčúranec to spočítal tak, aby se žraloci z Dalkie namastili kapsu ještě více protože by už museli topit – venku je tři dny hnusně – a teplota v noci 7. stupňů. Jak v zimě. Pod 13 st. se dostat v září je více nesnadné – jak pod 14. Takže opět přiškrtili občana – platiče. V obyváku navíc okno máme přes celou zeď – 3, 5 metru studeného skla. A topná sezóna – na letošní podzim 2017- je jaký datum? Nevíte kdy letos milostivá Dalkie začne konečně topit?

 6. No, tak tohle je docela nemilé překvapení hlavně kvůli vytápění v práci. V létě je chládek příjemný a lepší než klimatizace, a pokud je teplé září dá se to zvládnout i dál, ale teď v říjnu se prudce ochladilo a já mám na pracovišti jako v ledničce a vzhledem k tomu, že jsem zde sama, mám strach, aby mi tu letos vůbec začali topit a nepustili topení jen v patře.

 7. Dobrý den, prosím poradite mi někdo? Bydlím na ubytovně a ještě před týdnem majitel netopil.když jsem tam došla tak mi řekl že ještě netopi a tvářil se hrozně uraženě. Bohužel dneska je venku 13 stupňů a mě už sem zase nalezla zima. A v noci zase bude určitě tak pět stupňů možná míň…teď je topení zase studený. Hlavně že on má v restauraci teplicko.prosím poraďte děkuju

 8. Tahle vyhlaska ma hodne chyb a mezer aby na nas mohli vydelavat. V byte mame 19 pro male dite nic moc. Hlavne ze spravce ma domecek vytopeny na 26.

  • Ten, kdo tuhle vyhlášku vytvořil, zřejmě v paneláku nebydlí a závislý na centrální dodávce tepla závislý není a může si tak zatopit kdy chce. Také ji považuji za neskutečný paskvil. Ale zajímavé je, jak ji dodržují, jak chtějí. Topná sezona podle ní začíná 1. září, a končí 30. května.Ale topit se začne, až když venkovní teplota klesne pod 13 st. nejméně po dobu 2 dnů za sebou a není výhled, že se v následujících dnech oteplí. Ale v květnu, když byla venkovní teplota přes 20 st. a ani v noci nebylo tak chladno, jako je teď, tak topili dál, radiátory hřály jak v prosinci, vyhláška nevyhláška. Když jsme se ptali, proč se ještě topí, když je takové teplo, bylo nám řečeno, že je topná sezona. Ale od září to asi neplatí. V tomto období vždy závidím lidem, kteří bydlí v domcích a mohou si zatopit podle potřeby a nebýt závislý na rozhodnutí někoho, kdo rozhoduje o tom, jestli se lidem milostivě zatopí.

 9. Mám 3. měsíční dítě. Teď už nemocné, protože se nedá zatopit. Venku je cca 13 stupňů ve stínu, v noci bylo už 8 na teploměru.
  Zaplatí mi teplárny za léky a čas po doktorech a nemocnicích?
  My musíme platit za topení i když netopíme (snímače na topeních), ale teplárna si může zapnout topení kdy chce.
  To nerozmazávám, že máme senzor na západní straně a topení pořádně netopí, pokud na senzor svítí slunce.

  Vlastní topení si udělat nemohu, protože bych stejně platil poměrnou část za plochu bytu. Jeden rok jsem v bytě téměř nebydlel a tak mi dali koeficient 2. To je koeficient, kterým šikanují lidi, kteří méně topí nebo v bytě nebydlí. Koeficient 2 = 2 x spotřebované teplo.

 10. celá rodina sedíme u televize v teplákách a mikině,já jdu radši spát protože pod peřinou je teplo, chtělo by to zatopit, 13.9.2017 s pozdravem jiří

 11. Bydlím v paneláku (sice zatepleném), ale teplo už jaksi vyprchal , je zde 18 Celsiusů. Musím se teple obléct a pořád něco dělat, abych se zahřála. Jsem po obrně a chladno mi moc dobře nedělá, pořádně se ohřeju až večer pod dekou. Chtělo by to alespoň večer pustit trochu tepla.
  S pozdravem Marcela

 12. Máte to špatně, vážení, topit se začne, když teplota klesne pod 13°C naměřených jako průměrná denní teplota. Průměrná denní teplota se vypočítá ze čtyř hodnot denních teplot naměřených v 7:00, 14:00, 21:00 a ještě jednou v 21:00. Doby socíku, kdy radiátory zařily rudě, jsou nenávratně pryč, pomůžou tepláky a svetr, lidi jsou zhýčkaní a z dob “hojnosti” zvyklí chodit v trenýrkách a nátělníku, což je pěkná prasárna!

 13. Chtěli jste do EU,tak mrzněte…
  ČR sklapla paty a nařízení Bruselu podepsala!
  Zlatí komunisté,topili,kdykoliv jste otočili ventilem…Proč?
  Platíme si to,nebo ne???

 14. Zdravím. Topit nepotřebuji nikdy. Před týdnem jsem si konečně pořídil klimatizaci. Stále bojuji s neuvěřitelnými horky. Ještě v neděli 23. 9. 2018 jsem musel chladit přestože jsem člověkem milujícím teplo.

 15. zdravím všechny mrznoucí lidičky.je mi 78 l,bydlím sice v cihlovém domě
  od RESIDOMO navíc v přízemí,takže mám v bytě 19st. hodně chladu jde od podlahy ze sklepa.. loni jsem s topením trochu v 1 pokoji šetřila a přišel nám doplatek 4.700 kč..takže čím více na topení šetříte,tím víc zaplatite!!! je to bordel..

 16. Jsme důchodci 70+ , žena je tělesně postižená na vozíku a mrzneme a stejně to musíme zaplatit! tak už zatopte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>