Na povinnou výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva zbývá necelý rok.

Zbývá necelý rok na výměnu kotlů na pevná paliva, které již nesplňují dnešní legislativní a ekologické požadavky. Ač se na první pohled může zdát, že je času na výměnu dost, už teď je nejvyšší čas začít plánovat. Před úspěšnou výměnou kotle je potřeba vše pořádně promyslet, vybrat správný produkt a hlavně – najít spolehlivého dodavatele a realizátora.

Že nevíte jak na to? Nebojte, v tomto článku vám představíme, co vše to obnáší.

Pokud se vás nařízení týká, určitě jste to už zaznamenali: k 1. 9. 2024 musí české domácnosti vyměnit nevyhovující kotle za jejich ekologičtější a šetrnější varianty. Týká se to kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy anebo zařízení vyrobených před rokem 2000. Zákonem o ochraně ovzduší chce vláda přispět k ochraně životního prostředí a zdravému vzduchu pro nás všechny.

1. Zvolit typ zdroje vytápění

Jakmile se řekne výměna kotle, natož povinná, většina lidí si představí jen práci navíc, složité zařizování a finanční náročnost. Přechod na novější zdroj vytápění má ale i mnoho výhod. Mimo zmíněné respektování zákona a vyhnutí se pokutě, má změna rovněž pozitivní dopad na životní prostředí a ve výsledku i na vaši peněženku. Nová zařízení podporují energeticky hospodárnější zdroje.

Pokud vás navíc již nebaví shánět, převážet a skladovat tuhá paliva, nabízí se rovnou možnost přejít z vytápění kotlem na tuhá paliva na některé šetrnější zařízení, které čerpá energii z obnovitelných zdrojů. Ty jsou jak ekologičtější, tak dlouhodobě finančně úspornější.

Obnovitelné zdroje už nejsou budoucnost energetiky, ale přítomnost. Navíc na ně můžete momentálně čerpat státní finanční dotace Nová zelená úsporám. Ty můžete využít například na tepelná čerpadla. Finanční příspěvek vám může uhradit až 50 % celkových nákladů.

1. Vybrat realizátora 

Ať už budete chtít zůstat u stejného zdroje tepla, nebo se rozhodnete pro změnu, je čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. A to může být oříšek. Topenářů je totiž dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. A i když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o celý kalendářní rok – stále jsou stovky tisíc domácností, které výměna teprve čeká. Proto nic neodkládejte a zajistěte si svůj termín co nejdříve. Do zmíněného data 1. 9. 2024 je nutné mít alespoň objednaný termín výměny.

2. Vybrat konkrétní produkt

Když už máte rozhodnuto o typu zdroje vytápění a jste v kontaktu s realizátorem, přichází na řadu výběr konkrétního produktu. Zde při konzultaci s odborníkem nezapomeňte probrat specifikace domu, současný topný systém, finanční možnosti, tepelnou ztrátu domu a očekávání ceny provozu. Po zvážení těchto parametrů je možné vybrat konkrétní zařízení a pak se už jen těšit na jeho montáž.

Pár tipů na produkty

Pokud si chcete o nabídce tepelných čerpadel udělat přehled ještě předtím, než se spojíte s konkrétní realizační společností, přinášíme vám pár tipů:

1. Rekonstruovaný rodinný dům o velikosti 100 m2

Set tepelného čerpadla systému vzduch – voda pro venkovní instalaci STIEBEL ELTRON HPA-O 4 CS Plus flex Set nebo tepelné čerpadlo systému vzduch – voda pro vnitřní instalaci STIEBEL ELTRON WPL 09 ICS

2. Rekonstruovaný rodinný dům o velikosti 160 m2

Set tepelného čerpadla systému vzduch – voda pro venkovní instalaci STIEBEL ELTRON HPA-O 8 CS Plus flex Set nebo tepelné čerpadlo systému vzduch – voda pro vnitřní instalaci STIEBEL ELTRON WPL 17 ICS

3. Původní nezrekonstruovaný dům o velikosti 100 m2

Set tepelného čerpadla systému vzduch – voda pro venkovní instalaci STIEBEL ELTRON HPA-O 07.1 C(S) Premium compact D Set

4. Původní nezrekonstruovaný dům o velikosti 160 m2

Set tepelného čerpadla systému vzduch – voda pro venkovní instalaci STIEBEL ELTRON HPA-O 13 C Premium compact D Set

5. Původní nezrekonstruované vícegenerační domy s větší plochou

Tepelné čerpadlo systému vzduch – voda pro instalaci STIEBEL ELTRON WPL 23 nebo venkovní kaskády tepelných čerpadel vzduch-voda s HPA-O řady Premium

Tak nezapomínejte na to, že i ve zdánlivě nepříjemném procesu můžete najít pozitiva a udělat něco nejen pro svou peněženku, ale také pro naše životní prostředí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>