Připravte dům na zimu

Říkáte si, ještě neskončilo léto, a vy už plašíte se zimou? Věřte, že neplašíme. Mnozí majitelé rodinných domků, již byli nuceni během chladných dní v domech zatopit. I když si na zimu snad ještě nějaký ten pátek počkáme, s přípravou domu je dobré začít již nyní. Není toho totiž málo, co je okolo domu třeba udělat.

Počasí je nevyzpytatelné, a tak dopředu nevíme, jaká letošní zima skutečně bude. Nic ale nezkazíme tím, když dům připravíme tak, jako by venku mělo panovat minus 20 stupňů Celsia.

Topení je základ, a proto je třeba, aby bylo důkladně vyčištěné a seřízené. U všech kotlů byste měli nechat provést předepsané revize a kontroly, i když si myslíte, že to potřeba není. Zejména u plynových kotlů se vyplatí kontroly nepodceňovat – následky totiž mohou být tragické.

V radiátorech je třeba natlakovat vodu v topném systému a radiátory zkontrolovat a odvzdušnit.

Bez komína by se také žádný dům neobešel. Zanesený komín může způsobit špatné hoření. Proto ještě raději zavolejte kominíka. Nejen, že má dobré nápady, ale především má potřebné znalosti a prostředky proto, aby zajistil bezpečnou průdušnost komína.

Zkontrolujte, zda Vám netáhne pode dveřmi, či pod okny. Ještě je relativně čas na to, podniknout nápravu. Netěsné spáry a skulinky, kterými táhne, nám mohou snížit teplotu v místnosti až o dva stupně a pořádně se tak prodražit. Pokud nehodláme investovat do výměny oken či dveří, pořídit bychom si měli alespoň samolepící pásky, které netěsnosti alespoň dočasně zakryjí.

Zkontrolujte i stav střechy, zda se na ní nevyskytují závady. Při prohlídce buďte důslední, během zimy se i sebemenší prasklinky mohou vyústit ve velký problém.

Nezapomeňte ani na okapy a svody vody. V nich se rádi ukryjí listy často i nejrůznější živočichové a tak je potřeba je zbavit nečistot.

Bude-li tuhá zima, vyplatí se projít i všechny venkovní zámky a panty a pečlivě je promazat.

Potrubí vedoucí venkem je nutné vypustit a pokud to není možné, je třeba jej alespoň omotat látkou.

Ukliďte okolo domu. Přes léto se rádo nashromáždí celá řada věcí a třeba i stavebního materiálů a často se jen tak povaluje po zahradě. Pokud vše včas uklidíte, budete je moct použít i na přes rok.

Zásobte se palivem. Ať už topíte uhlím, koksem, peletkami či dřevem, zásobte se. Topíte-li dřevem, vyskládejte jej pod střechu k fasádě, nejen, že to pro něj nebudete mít daleko, navíc skvěle slouží jako tepelná izolace.

S.Š.
foto: freedigitalphotos.net

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>