Vídeň se dekarbonizuje za pomoci tepelných čerpadel

Hlavní město Rakouska má ambiciózní plán – do roku 2050 se stát městem zcela nezávislým na fosilních palivech. Jako dvě hlavní výzvy byly určeny doprava a rezidenční bydlení, kdy velká část domů ve Vídni doposud neprošla revitalizací a má obrovské energetické nároky (cca 200 kilowatthodin na metr čtverečný ročně).
Tepelná čerpadla jsou pak jednou z hlavních „zbraní“ v boji za „nezávislost na fosilních palivech“.

80 % spotřeby energií ve Vídni připadá na vytápění, ohřev vody a fungování klimatizací. Není tedy divu, že se pozornost politických představitelů Vídně ubírá právě tímto směrem. Investice na „dekarbonizaci“ Vídně byly odhadnuty na 28 miliard eur a z velké části z ní mohou těžit obyvatelé Vídně, kteří již dnes mohou získat až 5 000 eur na výměnu svého stávajícího zdroje tepla či dotaci 6 000 eur na rekonstrukci nemovitosti vedoucí k nižší energetické náročnosti budovy. Studie, kterou si nechala Vídeň vypracovat, uvádí, že v případě budov postavených v letech 1890–1918 lze snížit energetickou náročnost o cca 75 %, což by výrazně ulehčilo odklon od fosilních zdrojů energie.

Zároveň, Rakousko jako celek by rádo zvýšilo podíl energie pro dálkové vytápění vyráběné tepelnými čerpadly na 10 % – 30 % veškerého vyrobeného tepla. Vytipováno již bylo 38 regionů s nejvyšším potenciálem využití geotermální energie, přičemž jedním z nich je právě Vídeň.

Rakousko se chce postupně zbavit „bolehlavu“ v podobě biomasy

Masivní podpora tepelných čerpadel zároveň představuje odklon přízně od „zavedených“ zdrojů čisté energie, kterými jsou v Rakousku biomasa a větrné elektrárny.  Rozšíření biomasy, které Rakousko podporovalo garantovanými výkupními cenami elektrické energie, vedlo k výraznému růstu cen dřeva a energií jako takových. Pokud jde o síť větrných elektráren, ta trpí „klasickým“ neduhem v podobě nestabilních dodávek energie, kdy při vysokém výkonu hrozí přetížení energetické sítě z důvodu převisu nabídky nad poptávkou. I proto se v minulém týdnu, kdy se Rakouskem proháněly silné bouřky, plnily titulní strany zpravodajských portálů informacemi o stabilitě energetické sítě.

Zkušenosti ze Švýcarska ukazují, že na tepelná čerpadla je spolehnutí

Jak již bylo uvedeno výše, Vídeň a celé Rakousko se chce ve velké míře spoléhat na geotermální tepelná čerpadla, která dokáží vyrábět dostatek tepla po celý rok, a to za příznivou cenu – geotermální tepelná čerpadla mají vysoký topný faktor.

Aktuální počínání Rakouska není náhodné, opírá se o vědeckou studii Technické univerzity ve Vídni a zkušenosti svých „sousedů“ ze Švýcarska, které slaví s dálkovým vytápěním za pomoci tepelných čerpadel úspěchy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>