Vyplatí se investovat do zateplení panelového domu?

Bydlíte v panelovém domě a přemýšlíte společně se sousedy o jeho rekonstrukci? Určitě neváhejte. Výstavba panelových domů probíhala v  60. let minulého století a hlavním kritériem byly nízké náklady a rychlost, a tomu odpovídá také dnešní stav těchto domů.

Investice do zateplení staršího domu se tedy rozhodně vyplatí, jelikož můžete uspořit až 50 % z celkových energetických nákladů.

Revitalizace panelových domů

Revitalizace panelových domů je jejich kompletní modernizace a rekonstrukce. Základem takové revitalizace je kompletní zateplení panelového domu a zvuková izolace. Revitalizace domu nejenže zastaví jeho destrukci, ale také dopomůže jeho obyvatelům ke spokojenějšímu a komfortnějšímu životu.

Proč rekonstruovat?

V podstatě žádná nemovitost – dům ani byt, se nevyhne rekonstrukci, pokud ho chcete bez problémů využívat a spokojeně v něm žít. Hlavním důvodem rekonstrukce panelových domů je zamezit destrukci domů a ohrožení bezpečí jejich obyvatelů.

Při jeho renovaci dojde ke zlepšení jeho technického stavu, zvýší se tím jeho životnost a také estetičnost a cena objektu. Dalším, zřejmě nejčastěji uváděným důvodem, je snížení spotřeby energií na vytápění. U jednotlivých bytů můžete ušetřit až několik tisíc korun.

Pokud řeknete ano rekonstrukci a zateplení panelového domu, zateplujte komplexně. Čím bude rekonstrukce komplexnější, tím budou úspory vyšší. Proces zateplení panelového domu se skládá z tří hlavních kroků, u nichž jsou nejvyšší tepelné ztráty:

  • výměna oken a dveří
  • zateplení fasády
  • zateplení střechy

Tepelné ztráty u oken se pohybují okolo 30 %, u zdiva 25 – 35 %, střechou se přijde o 10 % a podlahou o 10–15 %. Kombinací zateplení těchto tří bodů se zvýší nejenom úspory, ale také se zvyšuje komfort bydlení. Zároveň se zamezuje vzniku plísní a tím alergiím a astmatu. Komplexní rekonstrukce přináší tedy značné energetické úspory za vytápění, a to až několik tisíc korun za jeden byt.

A jaká je návratnost rekonstrukce?

Každá rekonstrukce něco stojí. Průměrná výše úvěru na rekonstrukci panelového domu se pohybuje kolem 2,3 milionů korun. Průměrná doba rekonstrukce se pohybuje okolo 3 měsíců, vždy záleží na náročnosti a klimatických podmínkách. Doba návratnosti je okolo 20 let, ale je důležité zdůraznit, že se může měnit v závislosti na inflaci a zvyšování cen energií. Ve výsledku se pak může pohybovat okolo 17 let. Investice do rekonstrukce je trvalá a návratná a tudíž výhodná.

V dnešní době také existuje několik programů, které vám mohou s rekonstrukcí výrazně finančně vypomoci. Například díky programu Nová zelená úsporám lze čerpat státní dotace na opravu domu. Přes tento program lze také získat podporu na opatření ke snižování energetické náročnosti stávajících rodinných či bytových domů, náhradu neekologického zdroje tepla, instalaci solárních termických systémů či výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností.

Do rekonstrukce domu investujte rozumně, vždy si najměte referencemi ověřenou, profesionální firmu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>