Vyplatí se plynový kondenzační kotel?

Sice topná sezóna již začala, ale ještě nějaký prostor k přemýšlení o výměně kotle je. Pojďme se v dnešním článku podívat na plynový kondenzační kotel. Je lepší zvolit klasický plyňák, nebo sáhnout po tom kondenzačním.

Bez topení se samozřejmě žádný dům neobejde. V dnešní době je však kladen velký důraz na úspornost. Vytápění plynem přitom patří mezi nejúspornější způsoby ohřevu teplé vody a k vytápění bytů a domů.

Klasický plynový kotel je sice zatím nejčastějším způsobem vytápění rodinných domů, ale situace už se pomalu mění. Nové domy jsou vybavovány ve většině případů pouze plynovými kondenzačními kotli. Tento druh kotle vám totiž oproti klasickému plynovému kotli může přinést úsporu prostředků na vytápění ve výši 20-30 %. Záleží na klimatické oblasti v jaké se zrovna nacházíte a stavu celé topné soustavy.

Největší rozdíl mezi klasickým a kondenzačním plynovým kotlem spočívá v tom, že u klasického kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína. Tyto spaliny mají přitom poměrně vysokou teplotu. Kondenzační kotel teplo těchto spalin dále využívá. Dojde totiž k jejich kondenzaci a k ohřátí vody v nádrži. Nevýhodou je, že kondenzační kotel musí být napojen i na odpad vedený do kanalizace, protože kondenzovaných vodních par je potřeba se zbavit. Vzrostou tak náklady na jeho pořízení. Ty jsou však vykompenzované úsporami na energiích.

Další podmínkou efektivního fungování kondenzačního kotle je, že voda v topné soustavě musí k ohřátí putovat co nejstudenější. Jinak totiž nedojde ke kondenzaci spalin. V některých případech se tedy musí voda putující topnou soustavou ještě navíc chladit. Ovšem pokud je topná soustava dostatečně dlouhá, pak tenhle problém obec řešit nemusíte.

 

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>