Ekologické vytápění domu tuhými palivy

Při honbě za dostupným a levným palivem šly ohledy k životnímu prostředí stranou a ekologická stránka topení byla opomíjena. O to více se nyní dostává do popředí. Moderní ekologické topivo by nemělo být pouze výhřevné a úsporné, ale také ekologické.

Asi nikdo nechce žít v prostředí, kde se z komínů valí tmavý dým kouře a v ulicích se skoro nedá dýchat. Bohužel celá řada domů, především na vesnici, k nezdravému ovzduší každý den přispívá.

Šetrnost k životnímu prostředí

Topiva, která mají neblahý dopad na životní prostředí, začínají být nahrazována kvalitnějšími palivy a efektivnějším způsobem vytápění. Nejvíce ekologické je využití energie z přírodních zdrojů, které využívají zejména zařízení v pasivních a soběstačných domech.

U technologií těchto moderních domů je kladen důraz především na to, aby investice do ekologického topného systému byla v budoucnu návratná. Pokud neuvažujete o pasivním nebo soběstačném domě, i pro vás existuje přijatelné řešení, které příliš nezatíží vaší peněženku a bude přitom ekologické.

U paliva sledujte výhřevnost

V českém prostředí je rozšířený trend, sledovat prioritně jednotkovou cenu topiva. Levnější druhy paliva, kterými jsou například hnědé uhlí nebo uhelný prach, se sice prodávají za méně peněz, ale mají nižší výhřevnost než černé uhlí nebo koks.

Při vyšší výhřevnosti paliva neprotopíte takové množství topiva a nakonec můžete ještě ušetřit. Mimo jiné bude topení ekologičtější. Hnědé uhlí a uhelný prach totiž uvolňují škodlivé látky do ovzduší, které poškozují lidské zdraví.

Preferujete tuhá paliva?

Patříte k zastáncům tradičních kotlů a tuhých paliv? I v tomto případě se dá najít ekologický způsob topení, který bude levnější než topení na plyn nebo elektřinou.

Koks

Koks je často opomíjeným palivem kvůli pořizovací ceně kotle i kvůli obávaným provozním nákladům. Cena koksu je vyšší než při vytápění na černé uhlí. Spolehnout se ale můžete na tu nejvyšší kvalitu, která zaručuje maximální výhřevnost.

Pro topení koksem je nutné mít speciální kotel. Kotle pro topení koksem se vyrábí většinou z ocele nebo z litiny. Koks je nejen výhřevné, ale také ekologické palivo. Koks je navíc odvozený z nízkopopelového, nízkosirného černého uhlí, takže znečišťuje ovzduší podstatně méne.

Jako palivo pro vytápění a výrobu teplé užitkové vody je koks povolen jako jediné tuhé palivo i v centrech měst, protože jeho spálením vzniká prakticky pouze CO2 a proti jiným tuhým palivům má relativně nízkou prašnost.

Ekohrášek

Variantou tuhého paliva je i ekohrášek, který se vyrábí z černého uhlí. Ekohrášek představuje jakousi směs fragmentů o velikosti 5-25 mm. Tato směs je vysušena, zbavena od odpadního popela a kamínků a zabalena do pytlů.

Ekohrášek vyniká vysokou hodnotou spalného tepla a jeho výhřevnost se pohybuje mezi 24-25 MJ/kg. Ekohráškem můžete topit v nízkoemisních automatických kotlích s retortním hořákem. Ekohrášek lze považovat za zdokonalenou variantu černého uhlí s vyšší výhřevností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>