Kotlíková dotace – jak na ni dosáhnete?

Uvažujete o výměně vašeho starého kotle za nový a přemýšlíte, jak tuto výměnu financovat? Jednou z možností je získání tzv. kotlíkové dotace. Díky tomuto programu můžete na nový kotel získat 40 – 60 tisíc korun. Pokud jste o této možnosti zatím ještě neslyšeli, čtěte dále. V dnešním článku vám totiž tzv. kotlíkovou dotaci představíme.

Pokud bydlíte v Ústeckém kraji, Královéhradeckém kraji, Moravskoslezském, Plzeňském či Středočeském kraji, pak právě vás se týká možnost získání financí na nový kotel. Podmínkou je, že kotel nepřesahuje výkon 50 kW. Tato dotace rovněž není určena pro podnikající osoby a pro firmy.

Získáte polovinu

Dotaci poskytuje Státní fond životního prostředí a vždy příslušný kraj. Náklady obě instituce nesou vždy přesnou polovinou. Pořídit z dotace můžete nejen nový kotel, ale i případnou akumulační nádrž. Nový kotel však musí splňovat několik základních požadavků. Jednak musí jít o nízkoemisní spalovací zdroj, musí dle ČSN EN 303-5 být zařazen maximálně do třetí emisní třídy (čím vyšší emisní třída, tím lépe) a kotel navíc musí být v době pořízení zapsán na Seznamu výrobků a technologií. Pořídit lze kotel na tuhá paliva i plyn a rovněž i dřevozplyňovací kotle.

Kde podat žádost

Žádost se podává na příslušném krajském úřadě a to elektronicky, poštou či osobně. K žádosti je nutné přiložit dokument prokazující, že je žadatel vlastníkem dotčené nemovitosti a doklad o tom, že bude instalován pouze takový kotel, který je na Seznamu výrobků a technologií. Přiložená musí rovněž být fotodokumentace stávajícího kotle, který ještě musí být připojen k topné soustavě. Rovněž musíte doložit, že nový kotel je emisní třídy 3, 4, nebo 5.

Více informací získáte na stránkách Státního fondu životního prostředí v sekci Národní programy – Společný program pro výměnu kotlů.

J. H.
zdroj: tzb-info.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>