Jak pečovat o kamna

Kamna jsou vhodným doplňkem pro vytápění. V některých místnostech dokonce mohou být jediným zdrojem tepla. Jak se však o kamna správně starat, aby jejich používání bylo bezpečné, zdravotně nezávadné, spolehlivé a zejména efektivní?

Pro efektivní topení v kamnech je důležité používání kvalitního paliva. Nejvhodnější je používat suché dřevo, jehož vlhkost by neměla překročit 20 %. Na trhu jsou k dostání také brikety.

Velikost dřeva nesmí být příliš veliká. Velké kusy špatně hoří. Také by mohlo dojít k tzv. přetopení a následnému poškození kamen. Značnou námahu, ale i velké množství paliva vám ušetří správná regulace vzduchu.

Obecné pravidlo říká, že během hoření nesmíte nechat otevřený přívod primárního vzduchu na maximum. Jakmile se kamna rozhoří, omezte přívod primárního vzduchu na polovinu. Jinak bude hoření probíhat rychleji než musí, vy budete častěji přikládat a spotřebujete více paliva a vynaložíte více práce.

Co je však pravděpodobně nejdůležitější je komín. Různá kamna mají doporučený jiný tah v komíně. Jeho délka by měla být minimálně 6 až 8 m. Pokud nedodržíte předepsanou délku kouřovodu, nebudou vám kamna správně hořet, budou kouřit a zanášet se. Rovněž nezapomínejte na pravidelné čištění komína a jeho prohlídky kominíkem. Čistit musíte i kamna. Nejen během topné sezóny, kdy musíte pravidelně ustraňovat popel, ale zejména po topné sezóně, kdy je potřeba kamna důkladně vyčistit.

Pouze správná péče o kamna a dodržování pokynů daných výrobcem, vám zajistí efektivní topení. Nezapomínejte, že špatná péče o kamna a komín, nejen sníží efektivitu topení, ale také může představovat riziko pro vaše zdraví a majetek.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>