Jaká je optimální teplota v bytě a kanceláři?

Optimální teplota Znáte to, sedíte doma u televize a je vám strašné teplo. V tom se manželka zvedne a jde zvýšit výkon topení.  Vy po chvilce také vstanete a výkon snížíte. A hádka je na světě. To stejné vás pak čeká v práci.  Každý má prostě jiné vnímání teploty. To, co je pro jednoho příjemné teplo, je pro druhého nesnesitelné vedro. Ovšem věděli jste, že existuje optimální teplota, při které naše tělo podává optimální výkon bez ohledu na naše subjektivní vnímání. Neplatí to sice vždy, ale ve většině případů ano.

Je však zapotřebí zmínit, že vnímání teploty přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Pokud je vzdušná vlhkost příliš vysoká, pot se neodpařuje z povrchu kůže. Tělo se tak nemůže ochlazovat a nám je větší teplo.  Z těchto důvodů jsou vyhláškou stanoveny závazné normy pro teplotní limity na pracovištích.

Obecně platí, že v obytných místnostech by měla být teplota v rozmezí 18 až 22 °C. Pokud se však jedná o vaši domácnost, jsou to jen doporučené hodnoty. Jinak tomu už je v případě pracoviště. Zde jsou normy velmi přísné. Vždy však záleží na konkrétní činnosti, kterou vykonáváte.  Zákon totiž rozeznává několik pracovních tříd, podle kterých se liší předepsané teploty. Například pro kancelářské páce je předepsaná teplota 20 až 28 °C.  V případě práce ve stoje v továrně to však může být například pouhých 17 °C.

Pokud se vám zdá, že váš zaměstnavatel nedodržuje předepsané teplotní limity, můžete se obrátit na některou z krajských hygienických stanic, která provede měření a případně vyvodí sankce z porušení norem.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Jaká je optimální teplota v bytě a kanceláři?

  1. Zaměstnavatel v zimních měsících stahuje teplotu na chodbách na stupeň 1, t.j. topení je studené, na chodbě, kde přechází uytovaní studenti na wc a do sprch, které jsou odpokojů vzdáleny i 2 poschodí je teplota kolem 13-15 stupňů. Kolikje prosím předepsaná teplota v domovech mládeže, když sociální zařízení není přímo u pokoje a je vzdálené i několik poschodí od pokoje??T.J. první dotaz . Druhý dotaz: Když přijdu do kanceláře, mám zde bez zapnutí přímotopných těles teplotu 15-17 stupňů,vykonávám práci účetní vsedě s minimem pohybu. Kolik je zákonem předepsaná teplota v kanceláři? Může se ohrazovat zaměstnavatel tím, že mám přímotopné těleso,které ovšem trvá nějakou dobu, než kancelář vytopí na 22 st.??Děkuji za odpověď naoběotázky předem. Jana Moudrá

  2. Pěkné odpoledne přeji, vykouknul na mě tady ten dotazník. Prosím mám v bytě,no v garsonce 20-21,prostě pro starého člověka hrůza. V koupelně nic. Chodím se zahřívat do postele,kde mám zahřívací dečku Je mě 65 let a tady se prosím v prosinci netopí. Za své roky jsem tohle nezažila. Kohout kde si můžete nastavit teplotu,neexistuje. Prostě nastavená teplota a přes to vlak nejede….Třeba jako si tu garsonku nahřát na určitou teplotu a držet si ji. A k tomu barák není zateplen. Přeji pěkný večer Jana Ježková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>