Jsou pelety vhodným vytápěním?

 Blíží se zima a tak je třeba znovu přemýšlet o tom, čím v zimě topit. V posledních letech zaznamenaly velký rozvoj kotle, které mimo jiné umožňuji topit peletami. V souvislosti se spalováním pelet se však objevuje řada otázek. Je například vhodný automatický kotel, a jaká je výhřevnost pelet. Vyplatí se vůbec?

Peleta je velmi ekologický materiál. Je totiž vyroben pouze z čisté dřevní hmoty. Tedy z odpadu – z pilin. Jsou většinou lisovány do stejných tvarů, tak aby se zvýšil uživatelský komfort. Pečlivě se také sleduje složení pelet. Ty nesmí obsahovat nic jiného, než dřevní hmotu. Dřevní odpad jako jsou piliny a prach se za obrovských tlaků lisují. Používat chemická lepidla je zakázáno. Právě levnější pelety ho ovšem mohou obsahovat. Levnější pelety vám mohou dokonce poškodit kamna. Hrozí, že popel z takovýchto pelet se vám nalepí na hořáky a jiné součástí kamen a kotlů.

Největší problémem pelet je doprav. Ta totiž představuje až jednu čtvrtinu z ceny pelet. Je tak potřeba mít k uskladnění k dispozici velké prostory. Doprava pelet je totiž efektivní pouze v případě dopravy minimálně 30 tun.

Pelety patří, co se výhřevnosti týče mezi nejlepší druhy paliv. S výhřevností okolo 18-20 GJ/t jsou v pomyslné tabulce druhé ihned za dřevem. Problémem není ani automatický kotel. Pelety je do něj možné dodávat některým z automatických podavačů. Vhodné jsou rovněž pro krbová kamna.

Pelety se tak jeví ideálním způsobem vytápění. Nejvhodnějším je odebírat ve velkém množství. Ovšem i v opačném případě představují skvělí a efektivní způsob vytápění.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>