Počítač s ekoznačkou

Na spotřebitele útočí stále více a více různých značek, které mají být zárukou původu, neškodnosti vůči životnímu prostředí, atd. Ne všechny jsou důvěryhodné.

Jednou ze značek, které se dá věřit, je certifikát Ekologicky šetrný výrobek, který poznáte podle unijní značky Květina. Během posledního roku se spotřebitel s touto značkou může setkat i na výpočetní technice. Pravda.

Řada výrobců počítačů hlásá, že výroba jejich produktů je šetrná vůči životnímu prostředí, ale jejich tvrzení nejsou ničím podložena.

Navíc v tvrdém konkurenčním boji se každá výhoda hodí a šetrnost vůči životnímu prostředí je pro mnohé spotřebitele určující. Nevěřte proto reklamním sloganům a hledejte označení Ekologicky šetrný výrobek.

Na českém trhu je možné najít již více než deset notebooků, které tento certifikát získaly. Nejedná se přitom o lehkou proceduru. Pro získání označení Květinka je potřeba, aby výrobek splňoval přísná kritéria a vyhovoval všem technickým, bezpečnostním a hygienickým normám. Samozřejmostí je, že dopad výroby produktu na životní prostředí musí být nižší, než u ostatních výrobků. Značka přitom garantuje i kvalitu.

Výrobky, které tento certifikát obdrží, musí být také kvalitativně lepší, než výrobky konkurenční. Vysoké nároky jsou kladeny na nízkou spotřebu energie, životnost, použité materiály, elektromagnetické záření, obsah rizikových prvků a sloučenin. Certifikát nelze získat bez fungujícího systému zpětného odběru a obalové materiály musí být vyrobeny z recyklovaných materiálů.

Možná mnohé z vás napadne, že řada počítačů má jinou certifikaci. Existuje totiž certifikace vlády Spojených států amerických, která vyhovující výpočetní techniku označuje jako Energy Star. Tato značka je sice také uznávaná Evropskou unií, ale zohledňuje pouze energetickou úsporu. Nositelem tohoto označení je více než 1500 notebooků a přes 800 stolních počítačů. Ekologicky šetrný výrobek zohledňuje kromě energetické úspory i další aspekty. Proto začala Evropská unie udělovat tento certifikát.

Rozhodujete-li se pro koupi nových počítačů, určitě se poohlédněte po značce Květina. Přispějete k ochraně životního prostředí, ale také si můžete být jisti, že si domů nepřinesete žádné nebezpečné látky. Výrobky takto označené by vám také měly dlouho a kvalitně sloužit. Bohužel jsou to většinou výrobky patřící do vyšší cenové kategorie. Každopádně vám přeji šťastný výběr.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>