Zakryjte si okna

Nejlepším způsobem jak zabránit úniku tepla oknem je jeho výměna. Pořízení a výměna nového a kvalitního okna však není levná záležitost. Jedno okno vás může přijít na několik desítek tisíc korun. Jde to však i jinak. Místo nových oken, nebo než si na ně našetříte, můžete zkusit předokenní rolety.

Jistě jste je už viděli. Jedná se o nejčastěji hliníkové lišty, které jsou navzájem pospojované a vytváří tak jakýsi hliníkový pás. Předokenní rolety jsou vhodnou ochranou proti úniku tepla, proti slunečním paprskům a samozřejmě proti zlodějům. Pokud máte doma stará dřevěná okna, můžete instalací předokenních rolet ušetřit až jedenáct procent energie. Pro zvýšení účinnosti mohou být jednotlivé lamely rolet vyplněné PUR pěnou.

Z instalace nemusíte mít strach. Rolety mohou být přidělané před oknem, kdy se pouze přivrtají ke zdi domu, nebo se mohou zabudovat přímo do zdi. Box, který slouží k uschování rolety tak není vidět. Druhé řešení má smysl v případě prováděné rekonstrukce. Pravděpodobně asi si jinak nenecháte rozbít stěny domu. Ochranný účinek je však stejný.

Na trhu jsou k dispozici rolety s elektromotorem, na dálkové ovládání, ale také levnější varianty s ručním ovládáním a bez motorku. K roletám si také můžete pořídit speciální čidla, která spustí rolety v okamžiku, kdy dojde k poklesu světelné intenzity, anebo když začne foukat silný vítr. To je zvláště výhodné, když odcházíte z domu a zapomenete rolety stáhnout a mezitím přijde silná bouřka. Rolety se tak zatáhnou a zabrání případnému rozbití okna.

Předokenní rolety je možné instalovat na všechny druhy oken, všech velikostí a tvarů. Není problémem takovýmto způsobem ochránit i balkónové dveře. Vhodné jsou i pro majitelé obchodů, které mají výlohy a skleněné dveře. Nemusíte také zůstat pouze u nevýrazné šedivé barvy. Rolety se dají pořídit v nekonečném množství odstínů. Můžete tak svůj dům i pořádně vymódit.

Předokenní rolety jsou jistě dobrou investicí. V zimě šetří energii, v létě chrání váš domov před slunečními paprsky a nadbytečným teplem a celoročně vás chrání proti rozbití oken a znesnadňují zlodějům přístup do vašich domovů. Přitom 5 m2 těchto rolet bez elektrického pohonu lze pořídit i s montáží už asi za deset tisíc korun.

J.H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>