Tepelná čerpadla pro malé i velké rodinné domy

Ze všech typů tepelných čerpadel, tím nejvýkonnějším jsou jednotky odebírající teplo ze země, ať již se jedná o čerpadla s podzemními kolektory či vrty.

Ano, s těmito čerpadly jsou spojeny vyšší vstupní investice, na druhou stranu, odměnou Vám budou velmi nízké náklady na teplo a dlouhá životnost čerpadel.

Nutno také zmínit, že tepelná čerpadla se systémem země (kolektory)/ voda jsou náročná na místo a nehodí se tak ke každému rodinnému domu (tyto kolektory vyžadují volnou plochu o rozloze 200–400 metrů čtverečných). Nicméně, i toto má řešení!

Ve Velké Británii řeší vysoké vstupní investice „sdílenou ekonomikou“

Příklad si můžeme vzít z Velké Británie, země, kde 85 % domácností topí plynem. Ve Velké Británii je nyní kladen důraz na snížení závislosti na zemním plynu a rychlejší přechod k čistým zdrojům energií. I domácnosti ve Velké Británii řeší vysoké vstupní investice do tepelných čerpadel se systémem země/voda a náročnost těchto čerpadel na volnou plochu. V této ostrovní zemi přišli s řešením, kdy vznikají celé „farmy“ tepelných čerpadel vytápějících stovky domácností. Největším z nově vznikajících projektů je výstavba sady 14 tepelných čerpadel získávajících energii z geotermálního tepla, která bude vytápět 400 domácnosti v londýnské čtvrti Enfield.
Vstupní investice kvalitních tepelných čerpadel se systémem země/voda, u nichž lze očekávat životnost přes 20 let a opravdu minimální náklady na teplo a teplou vodu, se pohybují okolo 500 000 Kč. Levnější, méně kvalitní jednotky tohoto typu, lze pak pořídit za cenu od 150 000 Kč. První zmíněný typ tepelných čerpadel je schopen dodat dostatečný objem tepla a teplé vody i pro velké vícegenerační rodinné domy, bez ohledu na aktuální venkovní teplotu!

Rodinný dům vytopí i čerpadla vzduch/voda

Samozřejmě, plnohodnotným zdrojem tepla jsou i tepelná čerpadla s jednotkami vzduch/voda, které rovněž dokáží fungovat i v nízkých teplotách. Tato čerpadla již mají o cca 30 % vyšší spotřebu elektrické energie v porovnání s jednotkami země/voda, tj. teplo z nich je dražší. Kvalitní tepelná čerpadla vzduch/voda pořídíte za cenu od 180 000 Kč.

To, jestli je pro Váš konkrétní případ vhodnější čerpadlo vzduch/voda či země/voda, se odvíjí od očekávané spotřeby tepla a teplé vody. Nicméně, bez ohledu na to, jaký typ tepelného čerpadla si pořizujete, rozhodně byste neměli šetřit na pořizovacích investicích. Zkušenosti z praxe ukazují, že tzv. levná tepelná čerpadla jsou ve skutečnosti dražší, resp. návratnost investice do kvalitních tepelných čerpadel se Vám vrátí již po cca ¼ očekávané životnosti čerpadla, po této lhůtě již „vyděláváte“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>