Výměna radiátorů – co to obnáší?

Topná sezóna jede na plné obrátky a spolu s ní si kladete otázku, co budete muset na jaře prodat, abyste měli na zaplacení účtu za vytápění? Topíte a větráte podle všech zásad a než byste přidali na teplotě, raději si přioblečete mikinu? Je vůbec ještě možné na vytápění ušetřit?

 

Možné to je, ale za cenu výměny radiátorů. Co taková výměna obnáší?

Pokud zrovna nebydlíte v novostavbě, pravděpodobně topíte pomocí radiátorů, které v našich domech stojí již desítky let.

I když se o topení staráme a je občas vypouštěno a opět naplněno, usazuje se v něm kal. Čím déle topení máme, tím více kalu v něm logicky je. V extrémních ale poměrně častých případech dosahuje kal až k polovině výšky radiátoru. Skrz takový radiátor ale nemůže medium dostatečně proudit a klesá tak účinnost radiátoru.

Další nevýhodou je vlastní umístění radiátoru a jeho velikost. Často bývají radiátory umístěny pod oknem, ale zdaleka nevykrývají jeho celou šířku. Studený vzduch tak proudí okolo radiátoru, drží se u podlahy a vyvolává pocit chladných nohou.

Výměnu radiátorů by měli zvážit i ti, kdo svůj dům revitalizovali (zateplili, vyměnili okna, dveře apod.) a výrazně tak snížili tepelné ztráty. Do místností takových domů je třeba dodat menší množství tepla a navíc je na místě, aby zdroj lépe reagoval na tepelné změny.

Úspory, jakých lze výměnou dosáhnout, se pohybují okolo osmi procent.

Výměna radiátorů není nikterak složitá a v běžném čtyřpokojovém bytě je možné ji provést za jedno odpoledne.

Pokud vás možnost úspory nadchla, vězte, že měnit radiátory lze i v průběhy topné sezóny, a dokonce není nutné vypouštět topné médium. Kromě úspor s sebou nové radiátory nesou i další výhody – jsou zajímavými designovými prvky. Už je pryč doba, kdy se instalovaly jen v bílé barvě. Dnes si barvu sami vyberete tak, aby ladila s interiérem.

Další výhodou je úspora prostoru v místě, kde je radiátor instalován. Oproti původním radiátorům s hloubkou až okolo 30 cm, mají dnešní radiátory  hloubku do 15 cm.

Pokud zůstáváte k výměně trochu skeptičtí, zkuste radiátor vyměnit v jedné místnosti Vašeho bytu a vyzkoušet si výše popsané přínosy. V žádném případě totiž není nutné realizovat výměnu v rámci celého otopného systému.

S. Š.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>