Vytápění a nové bydlení

Někomu končí nájemní smlouva a hledá nové bydlení, jiný se poohlíží po něčem vlastním, nebo se stěhuje za prací… Ať už jsou důvody hledání nového bydlení jakékoliv, co nás bude určitě zajímat, je forma vytápění a její případná úskalí.

Odlišnosti závisí na tom, zda hledáme bydliště ve městě či na vesnici, zda upřednostňujeme bydlení v rodinném domě či bytě, a také v jakém technickém stavu se nemovitost nachází. Není-li například budova zateplená nebo nemá-li vyměněná okna, i sebelepší vytápěcí systém se prodraží.

Ve městech díky dálkovému vytápění ušetříme čas, nevýhodou však může být, nemožnost přitopit si podle potřeby i mimo topnou sezonu. Na vesnicích a ve starších domech kupující či nájemníky zase odrazuje častá lokální forma vytápění, kdy musí denně bojovat se starými kamny v místnostech nebo platit vysoké účty za elektřinu u přímotopů.

Vzhledem ke krizi má hlavní slovo právě dopad na finanční rozpočet. Jiné náklady jsou v energeticky úsporných stavbách a jiné v rozlehlých venkovských staveních. Všeobecně je za nejvíce nákladné považováno vytápění na elektřinu, převládá proto vytápění plynem a kotlem na tuhá paliva (uhlí, dřevo).

Významným faktorem jsou též naše zkušenosti s danou formou vytápění. To, zda hodnotíme způsob vytápěním v potenciálním bydlišti pozitivně, závisí často na subjektivních kritériích. Spoustu lidí například odmítá vytápění plynem jako rizikové, jiní zase nejsou nadšeni z představy společného kotle pro několik rodin v bytových domech, kde je nutné se ve vytápění střídat.

Další možností samozřejmě zůstává rekonstrukce podle vlastních potřeb, ne vždy je však dostupná, například v nájemních bytech či domech.

Autor: Žaneta Pixová

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>