3 příklady instalace tepelného čerpadla: rodinný dům, škola a zoologická zahrada

V současnosti je u nás tepelným čerpadlem vybaveno 15 – 20 % nových rodinných domů.

Podívejme se, jak slouží majiteli jednoho z nich, ale také například škole a zoologické zahradě.

Už více než 20 let působí ve stavebnictví Karel Myšák, který své zkušenosti zúročil při realizaci vysněného domu v Beskydech. Pro bydlení na podzim života ho inspirovala vila Tugendhat. Vybudoval tedy čistě funkcionalistickou stavbu, navíc nízkoenergetickou a z přírodních materiálů, které dokonale souzní s okolní krajinou i zástavbou.

V domě vytápěném tepelným čerpadlem je vždy příjemné klima

Karel Myšák vyčíslil energetickou náročnost svého nového bydlení 42 kWh/m² vytápěné plochy za rok. Úspor energií dosahuje solárními zisky z prosklené jihozápadní stěny, podlahovým vytápěním v kombinaci s tepelným čerpadlem a rekuperační vzduchotechnickou jednotkou vybavenou zemním filtrem. Těší ho, že ušetří za energie, a v domě má přitom za každého počasí optimální teplotu i vlhkost.

O celý proces vytápění domu, stínění venkovními žaluziemi, pasivní chlazení stropů zajišťované zemními vrty, technologii bazénu i závlahu zahrady se stará inteligentní technologie – software ovládaný multimediálním tabletem.

Tepelná čerpadla slouží také Biotechnologickému pavilonu Mendelovy univerzity v Brně. Tomáš Tyl, regionální manažer společnosti Tepelná čerpadla IVT, uvádí konkrétní čísla: „V této budově použila realizační firma ICE Energy kaskádu tepelných čerpadel IVT s celkovým výkonem 430 kW. Zdrojem tepla je 60 vrtů hlubokých 100 m. Celý systém funguje v létě také jako zdroj chladu o výkonu 400 kW.“  Praktické je, že odpadní teplo vzniklé při výrobě chladu se ukládá do země a částečně ho lze znovu použít pro vytápění školy.

Netradiční instalací tepelných čerpadel, a také jednou z největších v České republice, se honosí Zoologická zahrada Ústí nad Labem. Navíc byla vyhlášena Ekologickou stavbou roku 2005. Tuto cenu získalo sdružení firem Skanska a Tepelná čerpadla IVT, které navrhlo a dodalo zoologické zahradě tepelná čerpadla o výkonu 960 kW. Zdrojem energie je zde jeden vrt hluboký 515 m, ze kterého tepelná čerpadla získávají vodu o teplotě 32 °C.

Novinka na trhu: tepelné čerpadlo IVT Air X

Pokud i vy uvažujete o tepelném čerpadle jako alternativním vytápění své nemovitosti, nechte si odborníky IVT zdarma spočítat, kolik by stálo. Za tímto účelem pouze vyplníte jednoduchý online formulář.

Aktuálně je nejoblíbenější švédské tepelné čerpadlo IVT Air X, druh vzduch/voda, které figuruje i na seznamu výrobků a technologií dotačního programu Nová zelená úsporám. Vyznačuje se nízkými náklady na elektřinu, instalaci, provoz i malou hlučností. Výborně obstálo i v přísných testech kvality – získalo nejvyšší topný faktor a označení A+++.

Foto: cerpadla-ivt.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>