Ceny palivového dřeva budou pravděpodobně klesat

České domácnosi možná ušetří za palivové dříví. Podle lesníků by jeho cena mohla klesat. Důvodem je kůrovcová kalamita a nadbytek dřeva.

Majitelé lesů v celé republice musí prozatím přestat s úmyslnou těžbou dřeva. V první polovině září jim to nařídilo ministerstvo zemědělství.

Nařízení platí pro těžbu smrků a borovic. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem.

Množství dřeva, které bylo od začátku roku vytěžené v rámci zákonem stanoveného přednostního zpracovávání kalamit, přesahuje reálné možnosti tuzemských zpracovatelů. Roli také hraje rozšíření kůrovce. Také stromy napadené tímto škůdcem musí být vykáceny přednostně.

Lesy České republiky v těchto dnech jednají o cenách s odběrateli, a prozatím nechtějí říct, jestli ceny porostou, nebo budou klesat. Jak uvedl Radiožurnál, ceny ale budou podle Jiřího Svobody z Lesního družstva obcí Přibyslav určitě klesat. Dřeva je prý opravdu mnoho. Je možné, že by v následujících měsících mohli lidé ušetřit okolo 100 korun na jednom kubíku.

Je vhodné topit dřevem s kůrovcem?

V důsledku hojného napadení kůrovcem se dá očekávat, že na trhu bude k dostání palivové dřevo s tímto škůdcem. Jeho nákupu se ale obávat nemusíte. Napadené dřevo bude hořet stejné. Důležité je, aby bylo dobře vyschlé. Ideální je, aby dřevo schlo dva roky.

-MM-
zdroj: radiozurnal.cz
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>