Ekologické vytápění dřevem

Pokud se rok co rok děsíte vyúčtování za plyn nebo elektřinu, není se při stoupajících cenách čemu divit. Řada domácností se vrací k topení dřevem. Topení v krbových kamnech činí ekologický a nejlevnější způsob vytápění.

Výhodou krbových kamen je, že jsou nezávislé na jakékoli veřejné teplovodní síti a že nemusí sloužit jen jako zdroj hlavního tepla, ale mohou být jen doplňkovým způsobem vytápění. Dvoupatrový dům o velikosti přibližně 150 m2 činí 30 tis. v případě, že je dům vytápěn plynem. Vytápění za pomocí krbových kamen by ale přišlo jen na polovinu.

Kamna najdou využití nejen v rodinných domech, ale i v chatách a dokonce i bytech.

Před výběrem kamen je potřeba zjistit kde je umístěn komín, jaká je jeho účinná výška a průměr kouřovodu. Se samotných výběrem vám s těmito informacemi již poradí v obchodě.

Musíte si také uvědomit, jak velkou plochu by měly kamna vytápět. V případě, že budou mít za úkol vytápět celý dům a zajišťovat tak hlavní zdroj tepla, je třeba vybrat kamna s teplovodním výměníkem.

Asi nejdůležitějším kritériem při výběru kamen je výkon. Pokud pořídíte kamna s vyšším výkonem, budete mít doma přetopeno. Pak dochází k případům, kdy se přední sklo zakouří a kamna nebudou fungovat správně. Pokud bude výkon moc malý, bude v bytě zima a ve snaze navýšit výkon může dojít k jejich přehřátí a následnému popraskání.

Jaké dřevo do kamen použít? V kamnech se topí dostupným kusovým dřevem. Další možností jsou eurobrikety, uhelné brikety či pelety.

Dřevo můžete použít prakticky jakékoliv. Máte-li zajištěn vlastní zdroj, není nic jednoduššího, než si pořídit kvalitní štípačky na dřevo a dřevo si na celé topné období naštípat dopředu. Naštípané suché dřevo je potřeba uskladnit pod střechou, aby příliš nenavlhlo a vy neměli zbytečné starosti.

I při štípaní je potřeba dbát na bezpečnostní zásady. Ke zranění může dojít velice lehce. Samozřejmostí by měla být pevná pracovní obuv a brýle, abyste zamezili zranění z odletujících třísek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>