Jak vybrat kotel?

Čeká vás výběr kotle pro váš dům nebo byt a nevíte si příliš rady? Po přečtení následujících řádků budete mít jasněji. Vezměte na vědomí, že se jedná o dlouhodobou investici a že výběr nekvalitního kotle se vám v konečném důsledku může pořádně prodražit. Rada pro začátek tedy zní: U výběru se orientujte jen na kvalitní modely prověřených výrobců s historií.

Jaké vybrat palivo?

Jednou z nejzákladnějších otázek, které si budete muset položit je, jaké vyberete palivo. Nabízí se čtyři alternativy: dřevo, uhlí, elektřina a plyn.

Nejvýhodnějším palivem z hlediska ceny je bezesporu dřevo. Cena je však vykoupená časem a prací. Dřevo je potřeba nasekat a uskladnit. Podobné je to i s uhlím.

Takzvanou zlatou střední cestou je zemní plyn, ten je dražší než dřevo a uhlí, ale je bez práce. Ovládnout plynový kotel a vytápět zvládnete za pomocí tlačítek. Vytápění plynem u průměrného rodinného domu vás za topnou sezónu vyjde přibližně na 35 tisíc korun.

V případě, že zvolíte kondenzační variantu plynového kotle, náklady za vytápění výrazně snížíte. Ušetřit můžete až 15 tisíc korun.

Nejdražším řešením vytápění je elektřina. Vysoká cena je však vykoupena komfortem.

Jak vypočítat výkon kotle?

Celkový výkon obecně spočítáte tak, že celkový objem vytápěné plochy vydělíte koeficientem 20. Výsledkem je výkon kotle udávaný v kW. V případě rodinného domku o vytápěném objemu 300 m3je zapotřebí kotel s výkonem 15 kW. Avšak, k tomu je potřeba zohlednit zateplení, fasádu a okna s izolačními vlastnostmi. Dále záleží, zda budete kotel využívat i k ohřevu vody, pokud ano, je nejnižší předpokládaný výkon kotle asi 30 kW.

Vytápění i ohřev vody?

Kotel může mít hned několik funkcí. Primární funkcí je pochopitelně vytápění, lze jej však využít i ohřevu vody. Pokud se rozhodnete pro takový kotel, opět máte na výběr ze tří možností.

Kotel s průtočným ohřevem – tento typ kotle ohřívá jen tu vodu, kterou v danou chvílí odebíráte, většinou se jedná o plynové kotle.

Ohřev vody v externím zásobníku – jde o sestavu kotle a nepřímo ohřívaného zásobníku. Tyto typy kotlů rozdělují vodu do radiátorů a v případě potřeby do zásobníku. Takovým zásobníkem disponují plynové a elektrické kotle.

Ohřev vody ve vestavěném zásobníku – voda se ohřívá do malého zásobníku. V případě potřeby většího množství vody kotle fungují na principu průtočného ohřevu. Takovým zásobníkem disponují hlavně plynové kotle.

S.Š.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>