Jak vybrat tepelné čerpadlo – pořizovací cena nerozhoduje

Vybíráte tepelné čerpadlo pro vaši nemovitost a ztrácíte se v nabídkách prodejců? Právě pro vás jsme připravili níže uvedené řádky.

Rozdíl v pořizovací ceně tepelného čerpadla může být i více než 100 000 Kč. Otázkou je, za co si vlastně u „dražšího“ tepelného čerpadla připlácíte, resp. jestli pouze nepřeplácíte značku.

Tuto otázku zodpovídá tento článek odborného webu Abeceda-cerpadel.cz, ze kterého vyplývá, že investice do tepelného čerpadla s vyšší pořizovací cenou a zároveň vyšším topným faktorem se vám může vrátit již po 3 – 4 letech provozu. U tepelného čerpadla je zásadní, jak efektivní je jeho provoz, přičemž toto sleduje ukazatel topný faktor.

Zde je nutné zmínit, že topný faktor je mezi různými tepelných čerpadel odlišný, tj. součástí výběru tepelného čerpadla je i výběr správného typu zařízení. Zde je žádoucí konzultovat záměr pořízení nového zdroje tepla s obchodníkem, který má v nabídce více typů tepelných čerpadel, tj. je schopen poskytnout objektivní doporučení.

Jak je to s garancemi?

Pokud jsou součástí nabídky od prodejce záruky, je nutné rozlišovat:

  • zákonnou dvouletou záruku,
  • plnou prodlouženou záruku na vadný díl po uplynutí zákonné záruky,
  • materiálovou prodlouženou záruku.

Poslední dva typy záruk již neupravuje zákon, ale „pouze“ smlouva mezi prodávajícím a kupujícím. Je vhodné si zjistit:

  • na co vše se záruka vztahuje (jsou součástí např. i práce spojené s náhradou vadného dílu?),
  • co vše je nutné splnit pro možnost uplatnění záruky, např. pravidelné servisní práce.

O bezproblémovém provozu rozhoduje i instalace

Dále je při výběru tepelného čerpadla nutné zohlednit cenu a kvalitu instalace. Zkušení technici uvádí, že kvalita instalace je stejně důležitá jako kvalita samotného zařízení. Prioritou by pro vás mělo být, aby tepelné čerpalo instaloval tým řemeslníků samotného prodejce, který má zkušenosti s instalací, uváděním do provozu a servisem tohoto zdroje tepla. V opačném případě riskujete:

  • nižší než očekávaný výkon čerpadla,
  • zvýšené vibrace tepelného čerpadla, tj. kratší životnost a vyšší poruchovost,
  • sníženou motivaci řemeslníků řešit jakékoliv potíže po instalaci.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>