Jak vytápět chalupu?

I v případě chalupy se samozřejmě doporučuje vyměnit okna a provést zateplení. Tedy snížit tepelné ztráty na minimum. Chalupy přitom představují specifické prostory. Jedná se často o staré domy, které snadno promrzají a drží se v nich vlhkost.

Prvním krokem by mělo být zateplení.

Ne vždy je to však v případě chalupy možné. Co je však možné téměř vždy je zateplení stropu. Dalším specifikem chalup je, že nejsou celoročně obývané, a proto nutné vyřešit nějaký způsob temperování budovy, tak aby nehrozilo prasknutí vody.

Pro chalupy je dobré zvolit taková okna, která umožní proudění vzduchu ven a dovnitř. Musíme si totiž uvědomit, že velmi často se jedná o budovy, které nemají pořádku hydroizolaci stěn. Do budovy proniká vlhkost a při použití moderních oken by z budovy neodcházela a zhoršila by se situace s plísní.

Druhou možností je rekuperace, tedy nucené větrání. To se ve vlhkých budovách vřele doporučuje a dokáže opravdu velmi účinně zbavit budovu vlhkosti i plísní. Je však pochopitelné, že majitelé chat nebudou chtít do takového zařízení investovat.

Pro chatu se jako nejlepší vytápění jeví kombinace dřeva a lektány nebo plynu. Dřevo k vytápění se dá na venkově pořídit velmi levně a má velkou výhřevnost. Je vhodné ho doplnit lektanou, případně plynem.

K temperování budovy je sice možné využít některé moderní kotle, které lze řídit počítačem i na dálku a které si berou postupně palivo ze zásobníku. To je ovšem drahá investice. Pro chalupu je tak nejlépe vypnout v době vaší nepřítomnosti vodu.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>