Dřevěná podlaha a podlahové topení

Podlahové topení je velmi příjemným způsobem vytápění místnosti. Je navíc úsporné a snižuje (pomocí podlahového topení můžete snížíte spotřebu energie až o 30 %). Navíc při použití podlahového topení nedochází k cirkulaci vzduchu. Je však podlahové topení vhodné pod dřevěnou podlahu?

Většinu čtenářů možná napadne riziko požáru, ale toho se bát nemusíte. V tomto případě jde o jinou věc. Dřevo je velmi dobrý izolant. Nehrozí tedy, že podlahové vytápění pod dřevěnou podlahou bude málo efektivní? Pravda, někteří uživatelé si také stěžují na vysychání a praskání dřeva.

Požáru se bát nemusíte. Jednak podlahové vytápění nedosahuje teploty nutné pro vzplanutí dřeva. Další věcí je, že podlaha by měla být ze spodní strany natřena protipožárním nátěrem. K popraskání podlahy opravdu někdy dochází, ale dle odborníků to zcela jistě není způsobeno podlahovým vytápěním, ale špatnou údržbou. O dřevěnou podlahu je potřeba se pravidelně starat.

Pokud tak nečiníte, dřevo začne vysychat a praskat. Snížení efektivnosti podlahového topení se bát nemusíte. Dřevo je sice považováno za jeden z nejlepších izolantů, ale musí dosahovat určité, předem stanovené tloušťky. V případě dřevěné podlahy je tloušťka dřeva jen pár milimetrů a to v žádném případě nemá vliv na prostupnost tepla.

Jaká je tedy nejvhodnější podlahová krytina? Nebál bych se dřevěných parket, dřevěné podlahy z desek, i ve velmi drahých domech se dnes kvůli užitným hodnotám často volí lino, nebo marmoleum.

Nemusíte se tedy připravovat o tepelné úspory, zavrhovat tepelná čerpadla, ani zhoršovat tepelnou pohodu ve své novostavbě, pokud chcete tradiční, nádhernou, příjemnou dřevěnou podlahu.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Dřevěná podlaha a podlahové topení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>