Krb bez dřeva není utopie

Možná se při představě, že v krbu nepraská dřevo, tváříte znechuceně. Možná jste ti, kdo plesají nad tím, že již nikdy nebudou muset štípat třísky. Topit se dá totiž plynem i ethanolem.

Co tam tedy hoří, když ne dřevo?

I když se tyto krby podobají krbům klasickým, namísto pevného paliva v nich hoří plyn. Plamen není živen klasickým způsobem, ale zemním plynem nebo propan-butanem. Jako paliva lze využít i denaturovaného ethanolu, jehož použití je mnohem jednodušší.

Iluzi klasického krbu lze ještě dotvořit – plamen může prohořívat mezi imitací polen ze speciální keramické hmoty či mezi barevnými kamínky ze speciálního skla.

Výhodou těchto systémů je fakt, že nevznikají žádné uhlíky a popel, který byste museli vynášet a který občas dokáže udělat pěkný nepořádek při neopatrné manipulaci. Samozřejmostí je pojistka, která automaticky uzavře přívod plynu do krbu v momentě, kdyby došlo k výpadku plynu nebo kdyby plamen zhasnul. Nespornou výhodou je také možnost snadného ovládání.

Objevíte-li kouzlo programování topných režimů, budete moci nastavit požadovanou teplotu místnosti, nechat krb zatopit a automaticky teplotu udržovat. Nemusíte se obávat, že by při hoření vznikaly nějaké zápachy. Do obytných prostor můžete bez obav zvolit variantu s otevřeným krbem (u klasických krbů je tato varianta do obytných prostor méně vhodná – vylétávají praskající uhlíky) i s krbem uzavřeným, aniž byste budovali komín. Krby v provedení na zemní plyn nebo propan-butan jej totiž nepotřebují.

Je pravda, že takový krb se hodí spíše do moderně zařízených bytů. Ne všichni se ale dokážou vzdát vůně smůly, praskání dřeva a pohledu do rozžhavených uhlíků. I přes trápení s popelem a neustálým přikládáním má tento způsob své romantické kouzlo a mnohým více připomíná „krb domova“. Pro některé je naopak pocit pohodlí mnohem důležitější. Trochu jinou alternativou jsou speciální hořáky. Jejich design vytvoří s plameny jedinečnou atmosféru. Navíc nejsou závislé na komínu ani přívodu paliva a tedy velice variabilní, co se jejich umístění v interiéru týká. Dokonce je můžete postavit i na koberec či plovoucí podlahu bez obav, že by vám tam propálily díru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>