Krbová kamna ušetří peníze

Kachlová krbová kamna Gerona, Zdroj: Mountfield

Kvůli stále stoupajícím cenám za elektřinu a plyn se lidé vrací k topení dřevem. Na výsluní se tak opět dostávají krbová kamna, a to buď jako doplňkový nebo i hlavní zdroj tepla.

Jestliže zatím žádná krbová kamna nemáte, ale uvažujete o jejich pořízení, pak se porozhlédneme, co trh s kamny nabízí. Na výběr jsou krbová kamna s plechovým pláštěm, nebo s keramickým obkladem. Která vyberete, je jen na vás a na tom, která kamna zapadnou do vašeho interiéru. Krbová kamna byste však měli vybírat i podle dalších kritérií.

S výměníkem nebo bez?

Pokud vám krbová kamna mají sloužit jen jako doplňkový zdroj tepla, pak postačí klasická kamna. Jestliže ale mají krbová kamna nahradit například topení na plyn či elektřinu, pak volte rozhodně kamna s výměníkem. Ta napojíte na nový nebo stávající teplovodní rozvod a můžete si užívat příjemného tepla, které se dostane do každého koutu vašeho obydlí.

Kamna Kerpen, Zdroj: Mountfield

Pohlídejte výkon

Abyste vybrali ta správná krbová kamna, je potřeba trochu počítat. Všechna kamna na dřevo disponují určitou vytápěcí schopností. Abyste zjistili, jaká krbová kamna jsou pro vás ta pravá, stačí vynásobit užitnou plochu domu, chaty či bytu výškou stropu. Dostanete tak číslo v metrech krychlových, které určí, jaká kamna zvolit. Vybírat můžete i podle výkonu kamen. Obecně platí, že výkon ve starém domě by měl být zhruba dvojnásobný v porovnání s novostavbou. Pro potřebný výkon existuje jednoduchý, avšak orientační, výpočet. Vycházejte vždy z toho, že potřebujete 1 kW k vyhřátí 20 m³ starého domu a 1 kW k vyhřátí 40 m³ novostavby. Pokud tedy máte k vytopení například 100 m³ příbytku, pak vydělte 100 m³ zmíněnými 40 m³. Dostanete číslo 2,5. To je výkon krbových kamen, která jsou pro váš domov ideální.

O polovinu levnější teplo

Krbová kamna Trentino, Zdroj: Mountfield

Jestli si neumíte představit, kolik peněz s krbovými kamny můžete ušetřit, prostudujte si následující příklad. Představte si rodinu, která bydlí ve dvoupodlažním rodinném domě (150 m²), který má tepelnou ztrátu 10 kW. Dům je celý vytápěný plynem a roční náklady na topení dosahují téměř 29 000 Kč. Roční spotřeba zemního plynu činí skoro 2 000 m³. Kdyby byl ale dům vytápěný krbovými kamny s výměníkem, roční náklady na topení by byly poloviční, tedy cca 14 500 Kč a roční spotřeba dřeva by byla necelých 15 m³. To znamená, že investice do krbových kamen se rodině vrátí za pouhý 1 rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>