Mýty o větrání a vytápění

Pokud zateplujete, nebo rekonstruujete dům a chcete z něj vybudovat energeticky úsporný dům, jistě přemýšlíte, jak vyřešit systém větrání a vytápění. Nevíte si rady, jaký vzduchotechnický systém zvolit? V dnešním článku se vám pokusíme poradit.

Otázku, jaký zvolit vzduchotechnický systém si kladla asi řada z těch, kteří se pustili do rekonstrukce domu. Tuto věc je důležité důkladně promyslet. Pozdější změna vzduchotechnického systému je totiž velmi náročná, a v mnoha postavených domech takřka nemožná, a tak by tento systém měl vydržet co nejdéle. Pokud možno celý život. Nejlépe je tedy, obrátit se na odborníka v oboru.

Při rozhodování, jaký zvolit do energeticky úsporného domu vzduchotechnický systém, je nutné si udělat pořádek v základních technických údajích a pojmech. Aby bylo v domě teplo, je nutné zajistit neustálou dodávku tepla, které nahrazuje tepelné ztráty. Ty se skládají ze tří hlavních položek.

  • Obvykle se nejvíce tepla ztrácí díky prostupu přes stěny a zavřená okna. Čím více objekt tepelně zaizolujeme, tím méně tepla prostupem ztrácíme.
  • Další část tepelných ztrát je tzv. neřízená infiltrace. Pokud bude i zavřeným oknem či dveřmi do objektu citelně proudit venkovní vzduch, dochází k ochlazování prostoru a topná soustava musí tuto ztrátu dotovat. Proto se setkáváme se snahou postavit vzduchotěsný dům a snížit tepelné ztráty na minimum.
  • Poslední část je tvořena tepelnou ztrátu zapříčiněnou větráním, kdy do domu přivádíme venkovní čerstvý vzduch. Tuto tepelnou ztrátu je možné snížit rekuperací tepla.

Je nutné si však uvědomit, že rekuperace je nutná součást celého vzduchotechnického systému, ale sama o sobě dům vytopit nedokáže. Rekuperace sice výrazně sníží množství energie, které je potřeba na doohřátí venkovního vzduchu na požadovanou teplotu, ale tímto její technické možnosti končí. Pokrytí tepelných ztrát prostupem, případnou infiltrací a dohřev vzduchu po rekuperaci musí zajistit správně zvolená  topná soustava.

J. H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>