S žaluziemi na úsporu tepla

Nedávno se ke mně dostal na Facebooku pěkný citát, respektive aktuální pranostika – ,,březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, květen – topím, jako k….. .“ Sice trochu jadrněji řečeno, ale pravdou je, že i když už je dávno po topné sezóně, bez přitápění bychom se doma zřejmě třásli zimou a snili maximálně tak o výše zmíněných kamnech.

Pokud ale nemáme radost z vysokých účtů za topení, jednou z možností jak ušetřit za vytápění, je nenápadný, ale účelný prvek interiéru, a to žaluzie nebo rolety. Primární úlohou těchto stínících prvků je, že k nám v létě nepropouštějí sluneční paprsky a umožní nám mít v bytech příjemně chladno. A také, že nás chrání před zvědavými zraky zvenčí.

Méně oceňovanou funkcí kvalitních žaluzií je ale i úspora tepla. Přitápíme si totiž obvykle zvečera, kdy je nejchladněji, a kdy míváme žaluzie kompletně zatažené. Správné stínící žaluzie nebo rolety přitom dovedou fungovat jako zdatné zateplení, i třeba méně kvalitních oken.

Výhodou tohoto stínícího prvku na rozdíl od závěsů přitom je, že obvykle nemáme problém s tím, jak ho umístit v souvislosti s topnými tělesy. Většina radiátorů totiž bývá často pod oknem, a pokud bychom chtěli okna zateplit bohatými závěsy, které by nám pak překrývaly topení, nejenže bychom porušovali bezpečnostní předpisy, ale také by nám nepropouštěly dostatek tepla do místnosti.

Naproti tomu žaluzie i rolety jsou instalovány přímo na okna, nebo do nich, podle toho, jaký typ si vybereme. Ohledně ladění interiéru tedy nemusíme o ničem sáhodlouze uvažovat. Při výběru je ale dobré zaměřit se na kvalitní materiály a provedení, tak aby byl únik tepla z místnosti skrz žaluzie či rolety co nejmenší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>